Materiał Partnera

Czym kierować się przy wyborze monitora?

Czym kierować się przy wyborze monitora?

Na rynku możemy znaleźć wiele, ciekawych monitorów, wykorzystujących technologię LED. Wiele osób zastanawiających się nad kupnem monitora, ma spory dylemat, ponieważ nie wie, na jaki się zdecydować. To, jaki monitor powinniśmy kupić zależy od jego przeznaczenia. Inny monitor kupimy do gier, inny do oglądania filmów czy nawet sprawdzania poczty.

Matryca

Matryca TN jest najtańszą technologią, a co za tym idzie - jest najpopularniejsza i najbardziej optymalna. Uważa się, że największą zaletą tej technologii jest bardzo krótki czas reakcji. Sprawia to, że matryca ta świetnie sprawdza się w przypadku monitorów gamingowych. Niestety odwzorowanie kolorów nie należy do idealnych. Tak samo źle wypada także kontrast, który często niestety odbiega od deklaracji producenta, jednak to indywidualna kwestia. Matryca VA, także niesie za sobą sporo zalet, jednak ona cechuje się już wysokim kontrastem. Posiada szerokie kąty widzenia oraz krótki czas reakcji, który ważny jest w przypadku monitorów do gier. Matryca ta znajduje zastosowanie także w pracach biurowych i programach graficznych. Matryca IPS uznawana jest za jeden z lepszych wyborów dla grafików oraz graczy. Cechuje się wysoką jakością obrazu, świetnym odwzorowaniem kolorów, a także szerokimi kątami widzenia zarówno w pionie i w poziomie.

Jasność, rodzaj podświetlenia

Bardzo ważnym parametremem, na ktory warto zwrocić uwagę przed zakupem monitora, jest jego jasność. W specyfikacji technicznej jasność jest podawana w jednostkach cd/m2. Przyjmuje się, że optymalną wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2.

Regulacja i montaż

Jeśli cenisz sobie komfort pracy, zwróć uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu. Najczęściej regulować można zarówno wysokość, jak i kąt nachylenia w przód i tył. Dodatkową zaletą będzie funkcja pivot. Taki monitor można obrócić o 90 stopni, aż do pionowej pozycji. Ma to duże znaczenie przy pracy, np. przy długich plikach tekstowych czy nawet przy projektowaniu graficznym. W danych technicznych możemy czasem znaleźć również informacje o zgodności z system VESA. Jeśli monitor dysponuje taką funkcjonalnością, można zamontować go na ścianie lub uchwycie.

Monitor komputerowy, jak każde urządzenie elektryczne, czasem może doznać awarii. Nie panikujmy od razu, ponieważ czasem może być to błahostka. Warto jednak udać się do firmy, takiej jak Ave Systems Cezary Łukaszewicz, Paweł Wieteska, której specjalizacją jest naprawa monitorów i akcesoriów komputerowych.

Opracowanie:
Otwock, Poniatowskiego 1
tel. 22 719 55 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz