Artykuł sponsorowany

Czym jest zagęszczarka gruntu? Podstawowe informacje

Czym jest zagęszczarka gruntu? Podstawowe informacje

Niespójna struktura, występowanie warstw wody i pęcherzyków powietrza w podłożu to stan całkowicie naturalny, jednak niepożądany podczas prac budowlanych. Zagęszczarka gruntu jest urządzeniem powszechnie stosowanym w budownictwie, jej zadaniem jest uzdatnianie podłoża. Jest to proces niezbędny przed podjęciem dalszych działań budowlanych, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z gruntem luźnym. Jak działa zagęszczarka gruntu i jaki sprzęt wybrać? Odpowiadamy!

Jak działa zagęszczarka?

Sposób działania zagęszczarki gruntu jest bardzo prosty i przynosi szybkie oraz zadowalające rezultaty. Jej funkcjonowanie opiera się na generowaniu silnych wibracji. Drgania o odpowiedniej częstotliwości wytrząsają z podłoża pęcherzyki powietrza, których miejsce zajmowane jest przez kruszywo, pochodzące z wyższych warstw podłoża. Zagęszczarka gruntu jest zdecydowanie innowacyjnym rozwiązaniem dla problemu niespójności ziemi i pozwala ją uzdatnić w bardzo krótkim czasie. Wibracje o prawidłowo dobranej częstotliwości skutecznie ubijają powierzchnię oraz natychmiastowo zwiększają jej wytrzymałość na obciążenia. Metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, dlatego jest urządzeniem tak popularnym i widocznym na większości placów budowy. Zagęszczarka może mieć zastosowanie w przypadku wielu rodzajów podłoża. Bezproblemowo poradzi sobie z utwardzeniem betonu, asfaltu lub innej powierzchni, bez względu na strukturę. Znajduje ona zastosowanie również podczas układania kostki brukowej lub ubijania ścieżek rowerowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając zagęszczarkę?

Wybierając zagęszczarkę gruntu należy zwrócić uwagę na: 

  • rodzaj silnika 
  • generowaną siłę odśrodkową 
  • rozmiar płyty roboczej 
  • częstotliwość wibracji 
  • masę urządzenia.

Najważniejszym z wymienionych parametrów jest zdecydowanie rozmiar płyty roboczej, gdyż to właśnie od rozmiaru zależy wydajność zagęszczarki. W związku z tym, im większy jest rozmiar płyty, tym wydajność maszyny jest lepsza. Firma Techpro Robert Bera zajmuje się sprzedażą i wynajmem maszyn budowlanych, w tym właśnie zagęszczarek. Przed zakupem warto skontaktować się z przedstawicielami firmy, którzy fachowo doradzą jaki sprzęt wybrać. Przeglądając oferty dostępnych zagęszczarek warto także zwrócić uwagę na ich masę, gdyż ma ona wpływ na komfort pracy z maszyną, im cięższa jest zagęszczarka, tym trudniejsze jest manewrowanie nią. Wielkość siły odśrodkowej określa energię jaką płyta będzie przekazywała podłożu. Wysoka wartość tego parametru wpływa na grubość ubijanej warstwy, im wartość jest wyższa, tym mniej czasu potrzeba na ubijanie. Wpływ na szybkość pracy ma także częstotliwość wibracji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz