Artykuł sponsorowany

Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Wsparcie administracyjne firmy Marinpol

Czym jest wspólnota mieszkaniowa? Wsparcie administracyjne firmy Marinpol

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma istotnymi sprawami, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy. Jedną z nich jest kwestia stanu prawnego budynku, która wyznacza między innymi, czy stając się właścicielem nieruchomości, automatycznie zostaniemy członkami wspólnoty mieszkaniowej. O tym, czym ona właściwie jest i jakie decyzje zależą od jej działań, opowiemy w dalszej części artykułu z ekspertem firmy Marinpol.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa?

Najprościej ujmując wspólnota mieszkaniowa to zrzeszenie właścicieli lokali w danej nieruchomości. Wyznacza to ich właścicielom zarówno obowiązki, jak i prawa, a dotyczy osiedli i budynków wielolokalowych, które powstały po rozpoczęciu roku 1995. Całość działa na mocy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Ustawowo wspólnota może powstać, a w pewien sposób zawiązać się sama, gdy prawa do lokalu zostaną przeniesione z poprzedniego właściciela nieruchomości gruntowej, czyli w przypadku większości nowoczesnych osiedli dewelopera, na nabywcę mieszkania.

Co ciekawe mamy do czynienia z pewnym podziałem, ponieważ w przypadku gdy właścicieli jest maksymalnie siedmiu, można mówić o tak zwanej małej wspólnocie, a powyżej tej liczby wspólnotę określa się dużą. Wspomniana ustawa nie jest jednak jedynym aktem prawnym określającym zasady funkcjonowania tego tworu, ponieważ dodatkowe zapisy reguluje także ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz kodeks cywilny.

Jeden ze specjalistów w tym zakresie z firmy Marinpol dodaje:

Pomimo tego, że wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej i nie jest podmiotem gospodarczym, ma ona zdolność do zaciągania zobowiązań, nabywania praw, a także dochodzenia swoich praw przed sądem. Jest to jedna ze spraw, która odróżnia ją od spółdzielni mieszkaniowych, które mają osobowość prawną, a dodatkowo często znacznie bardziej rozbudowaną administrację, której koszty utrzymania spoczywają na właścicielach mieszkań. Dodatkowo w przypadku wspólnoty mają oni zdecydowanie większy realny wpływ na podejmowane decyzje i działania w jej obrębie.

Działanie zarządu wspólnoty

W skład zarządu wspólnoty mogą wejść wyłącznie osoby fizyczne, jednak nie ma wymogu, by była to osoba, która jest właścicielem któregoś z lokali. Zarząd zajmuje się sprawami wspólnoty, a przede wszystkim reprezentowaniem jej na zewnątrz, ale również załatwianiem kwestii, które wynikają ze stosunków między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami mieszkań. W kwestii spraw bieżących, w grę wchodzi administracja wspólnot mieszkaniowych, czyli zwykle zewnętrzna firma, która pełni obowiązki zlecone przez zarząd, takie jak utrzymanie czystości, kontrola finansów, czy też obsługa techniczna.

Opracowanie:
Gdynia, Kilińskiego 5 lok. 3
tel. 58 661 52 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać