Artykuł sponsorowany

Czym jest wniosek dowodowy?

Czym jest wniosek dowodowy?

Najważniejszą częścią rozprawy jest postępowanie dowodowe, które obejmuje czynności związane z dopuszczeniem oraz przeprowadzeniem dowodu. Wniosek dowodowy sporządza się w celu przedstawienia materiału dowodowego na potwierdzenie zarzutów strony. Powinien on zawierać żądanie przeprowadzenia środka dowodowego, oznaczenia dowodu, jaki ma zostać przeprowadzony oraz wskazania okoliczności, jakie mają być udowodnione.

Dowody na udowodnienie winy

Postępowanie przed sądem wymaga od wnioskodawcy udowodnienia winy. Dlatego też ma on za zadanie zgromadzić jak największy materiał dowodowy przeciwko drugiej stronie. Jeśli okaże się niewystarczający lub zarzuty nie będą potwierdzone, sąd uzna, że dana strona nie popełniła wykroczenia. Dowodem wytoczonym w sprawie może być każdy fakt, który będzie miał znacznie dla rozstrzygnięcia sprawy. Pracownik kancelarii adwokackiej „Miastkowsk”i w Koninie tłumaczy: Są to informacje zgłoszone przez stronę postępowania w postaci dokumentów, zapisów, wydruków, rzeczy i innych nośników danych. Nie są to jednak fakty powszechnie znane, fakty znane przez sąd, a także twierdzenia poparte domniemaniem prawnym.

Rodzaje dokumentów dowodowych

Dowody mogą mieć charakter urzędowy, jak np. dowód osobisty, paszport, dowód doręczenia przesyłki, dyplom ukończenia uczelni, akt notarialny, odpis rejestru sądowego czy zaświadczenia wydawane przez organy administracji publicznej. W dowodach publicznych znajdą się wszystkie pozostałe dokumenty np. umowy, faktury czy porozumienia powiązane ze sprawą. Moc dowodowa przedstawionych dokumentów polega na domniemaniu autentyczności. Osoba podważająca dokument urzędowy musi udowodnić jego prawdziwość. Natomiast sprawdzenie autentyczności dokumentu prywatnego wymagane jest od osoby, która go przedstawiła.  

Co powinien zawierać wniosek dowodowy?

Wniosek dowodowy opisujący dany fakt wymaga zachowania określonej formuły, która składa się z części formalnej i merytorycznej. Na elementy formalne składają się oznaczenia strony sprawy, podanie sygnatury, zaznaczenia adresata pisma, wskazanie daty oraz własnoręcznego podpisu. Część merytoryczna wymaga określenia, na jaką okoliczność dowód ma zostać przeprowadzony i dlaczego jest istotny. Ponadto może zawierać elementy dodatkowe, jak sposób przeprowadzenia dowodu, wniosek o wyłączenie jawności czy wniosek zabezpieczenia dowodu. Wniosek dowodowy w formie pisemnej składa się na pozwie lub w odpowiedzi na pozew. Natomiast w formie ustnej składa się bezpośrednio w sądzie podczas rozprawy. Zostaje on dołączony do protokołu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz