Materiał Partnera

Czym jest wiertnica samojezdna i jakie ma zastosowanie?

Czym jest wiertnica samojezdna i jakie ma zastosowanie?

Wykonywanie w prosty sposób odwiertów w gruncie nie byłoby możliwe bez wykorzystania wiertnic samojezdnych. Maszyny takie służą między innymi w branży górniczej, jak i geologicznej. Ich wykonane ze stali konstrukcje oraz podwozie gąsienicowe zapewniają optymalną, a także długotrwałą pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Mogą być napędzane hydraulicznie lub spalinowo.

Budowa wiertnicy samojezdnej

Maszyna wyposażona jest w maszt, który ustawia się w trybie pracy pionowo za pomocą siłowników hydraulicznych. Na jego końcu znajduje się tak zwany stół roboczy wraz z głowicą napędzaną zazwyczaj silnikiem hydraulicznym, choć występują również zasilane spalinowo oraz za pomocą agregatu prądotwórczego. Jej obroty można regulować. W przypadku urządzenia samojezdnego posiada podwozie z pasami gąsienic, za pomocą których może się poruszać z miejsca na miejsce. Budowa opiera się przede wszystkim na stalowej konstrukcji, której solidne wykonanie jest niezwykle istotne. Wiertnice bowiem stosuje się przede wszystkim do prac ziemnych, które niejednokrotnie przebiegają w trudnych warunkach terenowych. Stąd też dobra jakość poszczególnych komponentów ma ogromne znaczenie dla prawidłowości wykonania odwiertów.

Zastosowanie wiertnicy samojezdnej

Jak zostało już wcześniej wspomniane, tego rodzaju maszyny są wykorzystywane przede wszystkim do prac ziemnych. Zaopatruje się w nie między innymi przemysł górnictwa odkrywkowego. Wiertnice samojezdne służą także do realizowania zaleceń geologicznych i geotechnicznych – na przykład wiercenia otworów studziennych. Odwierty są wykonywane nawet na głębokość do kilkudziesięciu metrów. Zakres maszyny pod tym względem jest ściśle uzależniony od konkretnego modelu, jego możliwości oraz parametrów. Dostawcą solidnych komponentów stalowych do tego rodzaju sprzętu zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo Lenax zlokalizowane w Wilkowie. Warto również wspomnieć, że wiertnice samojezdne służą do tak zwanych przewiertów sterowanych, inaczej horyzontalnych w budownictwie. Metoda ta pozwala na bezwykopowe wykonanie prac ziemnych na przykład w przypadku montażu instalacji wodociągowych, gazowych lub ich renowacji.

Decydując się na zakup urządzenia, warto przeanalizować przede wszystkim warunki pracy, w jakich będzie wykorzystywany sprzęt. Od tego bowiem będzie zależeć wybór jego napędu. W przypadku konieczności przewiercenia się przez warstwę asfaltu lub betonu lepiej wybrać napęd spalinowy, cechujący się większą mocą. Podwozie gąsienicowe zapewni też stabilność wiertnicy niezależnie od stanu podłoża.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz