Artykuł sponsorowany

Czym jest wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej?

Czym jest wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej?

Działalność każdej wspólnoty mieszkaniowej charakteryzują różne zasady funkcjonowania, zarządzania, eksploatacji czy rozliczania. Ogólne zasady regulowane są przez przepisy prawa, ujęte m.in. w Ustawie o własności lokali, Kodeksie cywilnym czy w prawie budowlanym. Niezależnie od obowiązujących przepisów prawa, wspólnoty mieszkaniowe mają swoje statuty i regulaminy. Przyjrzyjmy się, czym jest zatem wewnętrzny regulamin wspólnoty mieszkaniowej i co możemy w nim znaleźć?

Po co tworzony jest regulamin wewnętrzny wspólnoty mieszkaniowej?

Regulamin wewnętrzny wspólnoty mieszkaniowej nazywany jest również regulaminem porządku domowego. Jak wynika z nazewnictwa, dokument ten odnosi się do poprawienia jakości życia mieszkańców. Pomaga też unikać zbędnych sporów z sąsiadami. Typowe problemy dnia codziennego to zakłócanie spokoju (o różnych porach), przechowywanie rowerów i wózków na klatkach schodowych, parkowanie samochodów w złych miejscach czy zwierzęta zanieczyszczające części wspólne mieszkańców. Ustalenie treści takiego regulaminu musi być dokonane poprzez wspólnotę na podstawie uchwały właścicieli lokali do niej przynależących. Regulamin taki określa kwestie dotyczące wspólnego korzystania ze wspólnej nieruchomości.

Należy tutaj podkreślić, że zgodnie z Ustawą o własności lokali i Kodeksem cywilnym, wspólnota mieszkaniowa nie może jakimikolwiek decyzjami ingerować w prawa odrębnych własności. Tworząc więc poszczególne zapisy regulaminu wewnętrznego, wspólnota musi szanować prawa własności poszczególnych lokali. W regulaminie nie mogą się więc znaleźć zapisy zakazujące działalności gospodarczej, regulujące odpowiedzialność właściciela za działania osób trzecich czy wprowadzać jakichkolwiek ograniczeń, mogących ingerować we własność.

Czego może dotyczyć regulamin porządku domowego?

W regulaminie wewnętrznym znajdziemy regulacje dotyczące funkcjonowania danej wspólnoty. Innymi słowy, znajdziemy w nim zestaw pożądanych norm, które nie dla wszystkich są zawsze oczywiste. Dokument ten ochrania interesy członków wspólnoty, a więc z zasady ma na celu eliminację lub ograniczanie uciążliwych zachowań osób. W regulaminie mogą znaleźć się więc zapisy o zakazie spożywania alkoholu czy palenia tytoniu w częściach wspólnych czy określenie godzin ciszy nocnej. Każdy mieszkaniec ma obowiązek stosowania się do regulaminu porządku domowego.

Przestrzegania regulaminu wewnętrznego pilnuje Zarząd wspólnoty lub zarządca nieruchomości wspólnej, np. Wspólnota S.C. Nie mają do tego kompetencji poszczególni członkowie, chociaż w praktyce zdarza się, że sąsiedzkie polubowne rozmowy i rozwiązywanie sporów są często w dużej mierze wystarczające. Wspólnota nie ma prawa nakładać żadnych kar administracyjnych, więc w trudnej sytuacji powołuje się na przepisy Kodeksu cywilnego. Przestrzegania zasad określonych w regulaminie można wyłącznie poprzez służby porządkowe (Policja, Straż Miejska) jeżeli dotyczy to wykroczeń lub przestępstw oraz poprzez Sąd w pozostałych przypadkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz