Artykuł sponsorowany

Czym jest wentylacja higrosterowana?

Czym jest wentylacja higrosterowana?

Wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Zapewnia prawidłową wymianę powietrza zużytego na nowe. Ponadto pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, które zwiększa się pod wpływem wydychanego powietrza oraz przez często nawet nieświadome pocenie się. Wentylacja wpływa na dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu oraz ich komfort. Wybierając tę instalację, warto rozważyć założenie wentylacji higrosterowanej.

Jak działa wentylacja higrosterowana? 

Wentylacja higrosterowana jest dużo wygodniejsza niż inne formy wymiany powietrza. Samodzielne ustawienie odpowiedniego nawiewu może być kłopotliwe, z kolei tradycyjne sposoby na wywietrzenie mieszkania, jak na przykład otwarcie okna, są zazwyczaj nieprzyjemne. Z pomocą przychodzi wentylacja higrosterowana, która reguluje się w pełni samodzielnie, dostosowując napływ powietrza do warunków panujących w danym pomieszczeniu. W pomieszczeniach najbardziej wymagających, np. łazience, w przypadku tego typu wentylacji jest też możliwość ręcznego sterowania, które przydaje się, gdy całe pomieszczenie wypełni się parą. Po odmierzeniu jednak określonego czasu wentylacja zaczyna znów działać samodzielnie. Opiera się to na właściwościach zmiany długości wykorzystywanych w urządzeniu materiałów — taśmach, które umieszcza się na nawiewnikach w pokojach oraz na kratkach wywiewnych w pomieszczeniach technicznych. Reagują nawet na niewielkie odchyły od odpowiedniej wilgotności. To otwiera lub zamyka przepustnice, którymi są żaluzje lub kratki. Dużym plusem wentylacji higrosterowanej jest fakt, iż w momencie, gdy w pomieszczeniu nie ma nikogo, przepływ powietrza jest mały, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo energii potrzebnej później do ogrzania powietrza — zauważa specjalista zatrudniony w firmie Izo-Went Andrzej Szymendera

Instalacja wentylacji higrosterowanej 

Decydując się na instalację wentylacji higrosterowanej, należy znaleźć profesjonalną firmę, mającą doświadczenie w tym fachu. Odpowiednio przeprowadzony montaż jest gwarantem sprawnego działania wentylacji, a co za tym idzie, pozwala uniknąć bólów głowy, nadmiernego zmęczenia i chorób dróg oddechowych domowników. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z doradztwa personelu już na etapie projektu wentylacji. Należy pamiętać, że musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości — nie niżej niż 15 cm od sufitu — tam bowiem jest największe stężenie zanieczyszczeń. Ponadto, zanim powietrze dojdzie do domowników z takiej odległości, zdąży się nagrzać.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz