Artykuł sponsorowany

Czym jest umowa alimentacyjna?

Czym jest umowa alimentacyjna?

Większość społeczeństwa sądzi, że alimenty na małoletnie dzieci można uzyskać tylko na drodze postępowania sądowego. Tymczasem jest o wiele prostszy i wygodniejszy sposób, by zabezpieczyć przyszłość finansową dzieci w sytuacji, gdy ich rodzice się rozstaną. Mowa tu o umowie alimentacyjnej, którą sporządza się w obecności notariusza. Jakie są jej zalety?

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Zgodnie z polskim prawem obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków na utrzymanie osobie uprawnionej. Obciąża on krewnych w linii prostej i rodzeństwo. O obowiązku alimentacyjnym najczęściej mówi się w kontekście małoletnich dzieci i tak też będzie on rozpatrzony w niniejszym artykule. W sytuacji, gdy rodzice postanawiają się rozstać, dzieci zazwyczaj zostają przy matce. To ona ponosi największy trud związany z ich wychowaniem. Ojciec małoletnich jest natomiast zobowiązany do płacenia alimentów, których wysokość powinna być dostosowana do jego możliwości zarobkowych i potrzeb dzieci. Alimenty najczęściej przekazywane są w formie pieniędzy, choć dopuszczalne jest również dostarczanie ich w naturze (poprzez zakup żywności, opału, ubrań, itp.).

Alimenty bez sądu? Tak, to możliwe!

Tylko sąd decyduje o szczegółach alimentów, które mają być przyznane dzieciom w wyniku postępowania. To dobre rozwiązanie, gdy rodzice nie są w stanie porozumieć się co do wysokości świadczenia. Jednak w przypadku, gdy rodzice rozstają się w zgodzie i są w stanie ustalić wszystkie szczegóły związane z opieką i utrzymaniem wspólnych dzieci, wizyta w sądzie nie jest konieczna. Wystarczy wówczas udać się do wybranej kancelarii notarialnej, takiej jak np. Kancelaria Notarialna Pauliny Łukasiewicz, i sporządzić umowę alimentacyjną. Ugoda zawierana jest w formie aktu notarialnego, a więc ma dużą moc prawną. Zastępuje wyrok sądu. Rodzice określają w niej wysokość świadczenia oraz termin jego płatności. Warto nadmienić, że w przypadku, gdy rodzic objęty obowiązkiem alimentacyjnym przestanie się z niego wywiązywać, drugi rodzic może zwrócić się o pomoc do komornika na podstawie dokumentu sporządzonego przez notariusza.

Jakie są zalety umowy alimentacyjnej?

Umowa alimentacyjna to oznaka dobrej woli i chęci porozumienia. Odpowiedzialni rodzice mają świadomość tego, że koszty utrzymania wspólnych dzieci muszą dzielić po równo. Ugoda pozwala na określenie dowolnej, akceptowalnej dla każdej ze stron kwoty alimentów. W dodatku dokument można sporządzić w jeden dzień, przy czym rozprawa w sądzie może ciągnąć się miesiącami. Umowa alimentacyjna skutecznie zabezpiecza interesy dzieci i w każdej chwili rodzice mają możliwość zmiany lub modyfikacji zawartych w niej postanowień.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz