Artykuł sponsorowany

Czym jest tzw. inteligentny dom?

Czym jest tzw. inteligentny dom?

Zaawansowane technologie w domu podnoszą jakość życia, a przy tym przynoszą znaczne oszczędności czasu i pieniędzy. Inteligentne domy cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań. BMS to system zarządzania budynkiem umożliwiający automatyczne lub półautomatyczne sterowanie instalacjami. Zobacz, czym jest inteligentny dom w praktyce.

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować rozwój technologii, które podnoszą komfort codziennego życia. Początkowo pojęcie inteligentnego domu wzbudzało konsternację, a nawet nieufność. Dzisiaj niemal w każdym nowo budowanym obiekcie mieszkalnym i użytkowym mamy do czynienia z elementami systemu centralnego zarządzania. Integracja instalacji elektrycznych, klimatyzacji czy wentylacji umożliwia zdalne sterowanie nimi z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Na czym polega system BMS?

System BMS, czyli Building Managment System, umożliwia automatyczne i zdalne sterowanie urządzeniami elektronicznymi w domu lub innym obiekcie. Celem jego działania jest bieżąca kontrola nad nimi, która daje możliwość ekspresowej reakcji lub zmiany parametrów dla bardziej wydajnej pracy. Inteligentny dom to miejsce przyjazne użytkownikom, którym zależy na wdrożeniu energooszczędnych rozwiązań. W rezultacie montażu systemu BMS mogą oni odnotować znaczne oszczędności w rachunkach za prąd, zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i działać proekologicznie.

Zalety mieszkania w budynku inteligentnym

Mieszkanie oraz praca w budynku inteligentnym są komfortowe. Wyobraź sobie, że przebywając poza domem możesz włączyć ogrzewanie lub klimatyzację, aby po powrocie zastać przyjemnie ciepłe lub chłodne wnętrza. BMS ma wiele zalet:

  • pozwala efektywnie zarządzać obiektem i kontrolować poprawność działania wszystkich systemów oraz instalacji,
  • sprzyja optymalizacji mikroklimatu we wnętrzach poprzez precyzyjną kontrolę temperatury, wilgotności, nawiewów,
  • zwiększa poziom bezpieczeństwa, kiedy jest zintegrowany z systemami alarmowymi
    i przeciwpożarowymi, telewizją przemysłową oraz innymi umożliwiającymi szybką reakcję na zdarzenia losowe, włamania,
  • usprawnia włączanie, wyłączanie i regulację pracy poszczególnych instalacji. Zadania te wykonuje się zdalnie, zazwyczaj z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji lub intuicyjnego panelu sterowania,
  • jest rozwiązaniem ekonomicznym – racjonalne zarządzanie obiektem pozwala obniżyć koszty związane z jego eksploatacją.

Zaprojektowaniem i wdrożeniem systemów BMS zajmują się specjaliści z firm elektrycznych. PLC SYSTEM realizuje nawet skomplikowane zlecenia w obiektach prywatnych i firmowych. Obecnie inwestycja w budynek inteligentny jest przystępna cenowo, a w długofalowej perspektywie ekonomiczna i racjonalna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz