Artykuł sponsorowany

Czym jest tyfloinformatyka i z jakich ogólnych szkoleń komputerowych mogą korzystać osoby niewidome i słabowidzące?

Czym jest tyfloinformatyka i z jakich ogólnych szkoleń komputerowych mogą korzystać osoby niewidome i słabowidzące?

Osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące mają więcej trudności w życiu codziennym od w pełni zdrowych osób. To jednak nie oznacza, że nie mogą one np. podjąć się pracy biurowej. Obecnie dostępne są rozmaite kursy i szkolenia, które uczą osoby z dysfunkcją wzroku, jak korzystać z komputera i konkretnych oprogramowań oraz aplikacji. Zobacz, czego konkretnie możemy nauczyć się na szkoleniach tylfoinformatycznych.

Tyfloinformatyka – co to?

Tyfloinformatyka to jedna z dziedzin informatyki. Obejmuje ona swoim obszarem sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie przeznaczone dla osób słabowidzących i niewidomych. Głównym celem tyfloinformatyki jest tworzenie i dopasowywanie oprogramowania, urządzeń oraz stanowisk pracy do potrzeb osób mających dysfunkcje wzroku. Firma Tyflokom z Radomia w województwie mazowieckim oferuje rozmaite szkolenia z ogólnej obsługi komputera, które są kierowane właśnie do osób niewidomych i słabowidzących.

Celem tego typu szkoleń i kursów jest pomoc osobom zmagającym się z dysfunkcją wzroku na drodze do niezależności. Szkolenia kierowane są zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup, a zajęcia odbywają się stacjonarnie lub mobilnie. Kursy tyfloinformatyczne dotyczą m.in. ogólnego szkolenia z zakresu obsługi komputera oraz użytkowego oprogramowania, wykorzystywanie programów udźwiękawiających i powiększających, czy też bezwzrokowej obsługi komputera oraz aplikacji komputerowych.


Co obejmuje szkolenie tylfoinformatyczne z zakresu obsługi komputera?

Osoby niewidome i słabowidzące również mogą korzystać z komputera. Jednym ze sposobów na zdobycie tej umiejętności, jest zapisanie się na specjalny kurs. Szkolenie z zakresu ogólnej obsługi komputera dla osób mających problemy ze wzrokiem ma na celu nauczenie takich osób, jak korzystać z komputera oraz z narzędzi systemowych, urządzeń peryferyjnych, pakietów biurowych i komunikowania się za pośrednictwem Internetu.

Osoby mające problemy ze wzrokiem mogą nauczyć się także korzystać ze specjalnych oprogramowań udźwiękawiających i powiększających. W trakcie szkolenia kursanci uczą się posługiwania programem, a w przypadku tego pierwszego oprogramowania pracy ze scream readerem. Kurs obejmuje również naukę oprogramowania OCR/OBR, które dotyczy skanowania i zamiany formatów dokumentów.

By przygotować osoby niewidome np. do pracy biurowej, szkolenia tyfloinformatyczne obejmują też m.in. bezwzrokowej obsługi komputera oraz pakietu MS Office. Podczas kursu przekazywana jest wiedza na temat systemu operacyjnego Windows, a także korzystanie z tylfoinformatycznych aplikacji. Kursanci nauczą się rozmieszczenia poszczególnych klawiszy na klawiaturze, nawigacji po poszczególnych elementach systemu oraz innych niezbędnych czynności do normalnego korzystania z komputera.

Opracowanie:
Radom, Wiejska 62 lok. 21
tel. 609 231 304
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz