Materiał Partnera

Czym jest terapia wzrokowa?

Czym jest terapia wzrokowa?

Narząd wzroku to organ, o który powinno się szczególne dbać. Wizyty w gabinetach okulistycznych, to zatem nie jedyny sposób na eliminowanie problemów z widzeniem. Dzisiaj w niektórych przypadkach dobór soczewek, czy też okularów korekcyjnych, nie przynosi odpowiednich rezultatów. Istnieje również szereg schorzeń, których nie da się eliminować zabiegami chirurgicznymi. W takich przypadkach, ważne jest podjęcie tzw. terapii wzrokowych.

Terapia wzrokowa w pigułce

Jeśli chodzi o terapię wzrokową (VT), należy wiedzieć, że jest to dziedzina, która wchodzi w skład nauki, jaką jest optometria. W technice tej wykorzystuje się również osiągnięcia okulistyki, socjologii, psychologii, a także pedagogiki, ponieważ terapia wzrokowa, dedykowana jest w dużej mierze dla dzieci oraz młodzieży.

Jej zakres działania to zaś zwalczanie, pełne eliminowanie, lub minimalizowanie skutków niedorozwoju narządu wzroku, jego nieprawidłowego rozwoju, czy też utraty pewnych jego funkcji, których nie można przywrócić metodami okulistycznymi – np. tylko zasłanianiem oka lub okularami korekcyjnymi – czy też zabiegami chirurgicznymi.

Terapia wzroku, może zatem dotyczyć zarówno poważniejszych zaburzeń widzenia, jak i tych związanych np. z niskim poziomem koncentracji wzrokowej, czy też z szybkim uczuciem zmęczenia oczu.

Rodzicu zwróć uwagę! Jeśli Twoje dziecko ma problem z przepisywaniem treści z tablicy, z uczeniem się, czytaniem, a przy tym występują u niego częste bóle głowy, pieczenie i łzawienie oraz zaczerwienienie oczu, może to mieć swoje podłoże w zaburzeniu widzenia. Zgłoś się z problemem na diagnozę optometryczną. Polecanym ośrodkiem, jest ORKISZ OPTOMETRIA. To tam prowadzone są innowacyjne zajęcia VT!

Na czym polega terapia wzrokowa?

Terapia wzrokowa, to przede wszystkim specjalny rodzaj rehabilitacji, która odbywa się przy pracy dziecka z optometrystą, a także, która musi być wykonywana w domu. Ćwiczenia wykonywane są w gabinecie ze spcejalistycznymi urządzeniami oraz zwykłymi codziennymi przedmiotami. Pozwalają one m.in. na usprawnianie ruchów oczu, na ćwiczenie konwergencji (ruch zbieżny oczu), na wykształcenie prawidłowych procesów akomodacji (szybkie i wyraźne postrzeganie obserwowanego obiektu), na wykształcenie stereopsji (widzenie przestrzenne w trzech wymiarach tzw. 3D); czy na utrzymywanie fuzji (widzenie pojedynczego obrazu przy patrzeniu obu oczami równocześnie). Wyraźną poprawę zdrowotną można zaś często zaobserwować nawet już po kilku miesiącach intensywnej pracy, która dzisiaj oparta jest również o metody łączące trening z atrakcyjną dla dzieci zabawą! 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz