Artykuł sponsorowany

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR)

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR)
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy terapeuty i nie ma w tym dziwnego, bo przecież w gabinecie terapeutycznym uzyskujemy profesjonalną i skuteczną pomoc w trudnych sytuacjach, oraz wsparcie w rozwoju osobistym i zawodowym. Zamiast się stresować i doprowadzać do depresji, czy wielu chorób, dużo lepszym i do tego skuteczniejszym sposobem, jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

 Do czego prowadzi stres?

Stres pojawia się z różnych powodów. Przyczyną może być, m.in. strach, przepracowanie, zmartwienie, problem rodzinny i zawodowy. Stres zawsze jest związany z naszymi emocjami i bywa bardzo niebezpieczny. Kiedy żyjemy w ciągłym stresie, stajemy się znerwicowani. Nie zdajemy sobie sprawy, że długotrwały stres wynikający z problemów rodzinnych lub zawodowych, prowadzi do depresji, zaburzeń lękowych oraz wielu ciężkich chorób jak np.: migrena, bezsenność,  dolegliwości żołądkowo-jelitowe, otyłość, udaru, zawału i wylewu. Pod wpływem negatywnych emocji, stajemy się agresywni lub zobojętnieni. Niekiedy nie potrafimy zapanować nad stresem. Wiele osób nie mogąc sobie poradzić z problemami, szuka pocieszenia w alkoholu. Warto w tej sytuacji udać się po pomoc do terapeuty, np. do firmy PO_MOST Knowledge & Skills Bożena, która w swoim gabinecie udzieli nam profesjonalnej i skutecznej pomocy oraz wsparcia w rozwoju osobistym i zawodowym.

Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR}

Celem TSR nie jest samo w sobie rozwiązanie problemu, ale poszukiwanie optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której się znaleźliśmy. Metody i zasady pracy terapeutycznej związane są głównie z technikami wspomagania zmian i sposobem ich skutecznego stosowania. Zamiast tworzenia teorii na temat: „jak być powinno” i „dlaczego tak nie jest”, TSR zajmuje się tym, „co się sprawdza” i „co pomaga” oraz szuka sposobów rozszerzania powyższych działań na inne płaszczyzny i momenty naszego życia. Do ważnych założeń TSR należy uznanie nieuchronności zmiany w życiu człowieka. Nic nie trwa wiecznie i skoro tak jest, to muszą istnieć wyjątki, kiedy „problem nie występuje”. Stąd też większość wysiłków terapeutycznych nastawiona jest na szukanie, wydobywanie i wzmacnianie momentów, w których korzystaliśmy ze swoich sił, zasobów, umiejętności – tzw. wyjątków.

Jakie są założenia TSR.

Wydobywanie i wzmacnianie w procesie terapii tych mocnych stron daje szansę na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego. Praca terapeutyczna koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości. Jeśli pracuje się nad użytecznością przeszłego doświadczenia to dla tego, co jest i co będzie. Założenia TSR to:  jeśli coś działa, rób tego więcej; jeśli coś nie działa, rób coś innego;  jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj; nie komplikuj, życie jest naprawdę proste. Dla terapeuty każdy z nas jest osobą, która wyznacza cele oraz ocenia postępy w terapii, a także decyduje, w jakim momencie należy terapię skończyć. To my jesteśmy ekspertami od swojego życia, natomiast terapeuta jest ekspertem od sposobu prowadzenia spotkania tak, aby współtworzyć z nami, precyzyjną wizję celu i optymalną drogę do jego osiągnięcia oraz szukania sposobów na jej przebycie. Czas trwania terapii nie jest ściśle określony. Tak naprawdę, nie możemy założyć z góry, jak długo i ile razy będziemy się spotykać z terapeutą. Terapeuta jednak obiera taki kierunek pracy z nami, by czas trwania terapii był jak najkrótszy, w stosunku do naszych możliwości w osiąganiu celu terapii. W praktyce okazuje się, że liczba ta, najczęściej nie przekracza 10 spotkań, a często jest jeszcze mniejsza. Przy czym okres pomiędzy pierwszym a ostatnim spotkaniem może wynosić wiele miesięcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz