Artykuł sponsorowany

Czym jest terapia ręki oferowana przez Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens?

Czym jest terapia ręki oferowana przez Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens?

Być może wielu z nas nie zwraca na to uwagi, jednakże ręka jest bardzo ważną częścią ciała człowieka. Ten wysoko wyspecjalizowany narząd odpowiedzialny jest za wykonywanie ogromnej ilości funkcji w życiu codziennym. Dzięki niemu możemy podnosić, popychać, a także wykonywać precyzyjne czynności (np. pisanie). Sprawność rąk zależy przede wszystkim od rozwoju kory mózgowej i mechanizmowi nerwowemu. Jeśli mamy pewne kłopoty z funkcjonowaniem tej części ciała, warto udać się na terapię ręki. Oferuje ją m.in. Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens.

Na czym polega terapia ręki?

Usługi rehabilitacyjne mogą obejmować różne części ciała. Jedną z nich, która skupia się wyłącznie na ręce, jest terapia ręki. Terapia ta uczy cierpliwości i ma na celu stymulację koncentracji uwagi. Jak zaznacza ekspert z Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens może być ona świetnym uzupełnieniem terapii logopedycznej, ponieważ ma ona silną podstawę neurofizjologiczną. Wspomniana firma zajmuje się pomaganiem dzieciom. Terapia ręki może obejmować różne ćwiczenia, które są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Zanim jednak terapia się rozpocznie, wcześniej niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki ręki. Pozwala ona rozpoznać stopień trudności. Jak zaznacza pracownik Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens:

Po rozpoczęciu terapii ręki niezbędna jest wnikliwa obserwacja i diagnoza zarówno pod kątem samej ręki, jak i wszelkich zaburzeń pozostałych części ciała. Dzięki prawidłowej diagnozie możliwe jest wytyczenie odpowiednich celów, a także przygotowanie indywidualnego planu terapii.

Sama terapia przebiega w taki sposób, iż dziecko wykonuje i doskonali rozmaite ćwiczenia manualne, które są dopasowane do jego zainteresowań, a także wieku i możliwości. Celem terapii ręki jest przede wszystkim uprawnienie precyzji ruchu rąk. Ponadto ćwiczenia te uczą zdolności skupienia uwagi, wzmacniają koncentrację oraz poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Dość często terapia ręki jest uzupełnieniem terapii integracji sensorycznej, jednakże można ją też prowadzić niezależnie.

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty?

Terapia ręki jest skierowana przede wszystkim dla najmłodszych pacjentów. Jeżeli zauważymy, że dziecko ma pewne trudności z planowaniem ruchowym, a także uczeniem się nowych czynności manualnych, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Kolejnym symptomem może być brak podejmowania czynności takich jak pisanie, malowanie czy rysowanie. Terapeuta z Centrum Diagnozy i Terapii Reha-Sens z Jędrzejowa w województwie świętokrzyskim wymienia także inne wskazania do rozpoczęcia terapii ręki. Do nich nalezą między innymi:

  • problemy z ubieraniem,
  • obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe w obręczy barkowej oraz kończyny górnej,
  • trudności z koordynacją rąk,
  • nieodpowiednia szybkość ruchów do danego zadania,
  • zbyt wolne lub zbyt szybkie i niedbałe wykonywanie czynności wymagających precyzji (np. pisanie),
  • niezgrabne i nieprecyzyjne ruchy dłoni,
  • zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz integracji obustronnej.

Terapia może być ważną częścią życia dziecka, która sprawi, że w późniejszym czasie będzie ono coraz lepiej radziło sobie z wykorzystywaniem potencjału ręki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz