Artykuł sponsorowany

Czym jest Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

Czym jest Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

Choć każdy z nas stara się dbać o własne zdrowie, o wiele łatwiej zadbać o sprawność fizyczną niż psychiczną. Kiedy jednak przychodzi pora na zwrócenie się o pomoc do terapeuty, w grę wchodzi szeroki zakres metod terapeutycznych, na których postawie moglibyśmy rozpocząć pracę. Jedną z nich jest Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu. Czym wyróżnia się to podejście psychoterapeutyczne?

Czym jest psychoterapia?

Terminem psychoterapia określa się stosowanie metod psychologicznych, przede wszystkim opartych na regularnym kontakcie pomiędzy dwiema osobami. Mają one na celu pomóc osobom, które zmagają się z różnorodnymi problemami, jak najszybciej wrócić do zdrowia psychicznego oraz poprawić ich relacje i umiejętności społeczne. W Polsce psychoterapię uznaną przez Ministerstwo Zdrowia mogą wykonywać między innymi osoby z dyplomem lekarza, pielęgniarstwa, psychologii, a także pedagogiki i resocjalizacji, które ukończył dodatkowe szkolenie podyplomowe z uznanej naukowo szkoły psychoterapii.

Czym się wyróżnia Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu?

Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu, znana także jako skrót BSFT (z j. angielskiego Brief Solution Focused Therapy) lub TSR. Terapia skupia się przede wszystkim na określeniu i osiągnięciu przez pacjenta celu, na jakim mu zależy. Podstawy takiego podejścia w latach 80. XX wieku stworzyli Steve de Shazer i Insoo Kim Berg. Terapia ta opiera się na trzech podstawowych zasadach, stanowiących jej filozofię centralną:

  • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
  • Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej – rób coś innego.
  • Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego.

Zgodnie z najnowszymi badaniami, terapia krótkoterminowa okazuje się równie skuteczna, jak długofalowe terapie psychoanalityczne. Co istotne, jeśli terapia trwa krócej i jest zarazem skuteczna, klient będący pacjentem oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze, więc z jego perspektywy jest to o wiele lepsze rozwiązanie.

Już na początku samej terapii istotny nacisk kładzie się na jej cel. Klient proszony jest o określenie zmiany, którą zamierza osiągnąć, a następnie wyznacza wraz z terapeutą kryteria, których spełnienie oznaczać będzie osiągnięty przez niego sukces. Wyznaczany przez pacjenta cel powinien być dla niego ważny, osiągalny, konkretny i szczegółowy, powinien też wiązać się z tym, co klient zamierza zrobić (zamiast czego unikać). Musi być też realistyczny i osiągalny, ale zarazem wymagający ciężkiej pracy, by pojawiła się motywacja do jego zrealizowania.

Dokąd udać się na tego typu terapię?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów psychoterapii, także Terapię Krótkoterminową Skoncentrowaną na Rozwiązaniu oferują gabinety terapeutyczne. Jednym z nich jest Centrum Terapii Krótkoterminowej w Łodzi, prowadzone przez Jacka i Mariolę Lelonkiewiczów, którzy wprowadzili terapię BSFT do Polski w 1990 roku. Decydując się na współpracę z tymi terapeutami wybieramy specjalistów Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, dzięki którym jesteśmy w stanie rozwiązać swoje problemy i osiągnąć cele w krótkim czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz