Materiał Partnera

Czym jest technologia LED i jakie jest jej zastosowanie?

Czym jest technologia LED i jakie jest jej zastosowanie?

Energooszczędne diody LED nie tylko coraz częściej zastępują tradycyjne żarówki w domach. Spotyka się je obecnie również w bardzo wielu urządzeniach. Technologia LED rozwija się bardzo szybko i stanowi przyszłość oświetlenia oraz elektroniki. Na czym polega jej działanie? Jakie jest jej zastosowanie, żywotność, zalety? Przeczytaj poniższy tekst,
a wszystko stanie się jasne.

LED – dioda elektroluminescencyjna

Skrót LED pochodzi od angielskiego wyrażenia „light-emitting diode” i oznacza diodę elektroluminescencyjną. Ten typ świecących diod produkuje się już od lat 60. ubiegłego wieku, a ich historia sięga jeszcze dalej. Jeszcze niedawno stosunkowo niewielka jasność ograniczała możliwości ich użycia, ulepszenie technologii zaowocowało jednak błyskawicznym jej rozwojem. Zjawisko elektroluminescencji, które jest podstawą działania LED-ów, opiera się na świeceniu obiektów pod wpływem prądu elektrycznego stałego lub zmiennego w materiałach półprzewodnikowych. W zależności od rodzaju użytego półprzewodnika dioda emitować może różne barwy światła. LED-y zużywają też bardzo mało prądu – jest to więc technologia energooszczędna i ekologiczna.

LED – zastosowanie       

Obecnie zastosowanie diod LED jest bardzo szerokie, a ich możliwości wciąż rosną. Służą one już nie tylko do oświetlenia domów czy iluminacji budynków. Diodami LED zastępuje się tradycyjne żarówki właściwie wszędzie – w oświetleniu ulicznym, latarkach, różnego rodzaju lampach. Technologia LED pozwala również na tworzenie wyświetlaczy telewizorów, monitorów, tabletów czy smartfonów. Diody LED mogą emitować również światło ultrafioletowe i podczerwone. Te drugie używane są na przykład w urządzeniach zdalnego sterowania, czyli różnego rodzaju pilotach.

Jasne światło LED i możliwość uzyskania właściwie dowolnej jego barwy znajduje przede wszystkim coraz szersze zastosowanie w wystroju wnętrz. To nie tylko żarówki i lampy, ale też nowoczesne listwy i taśmy, które pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu niskim kosztem. Znakomite diody LED oraz szeroką gamę produktów wykorzystujących technologię kupić można online w sklepie Reset Mikro s.c.

Zalety technologii LED

Diody LED już teraz posiadają wiele zalet, a rozwój technologii wróży jeszcze lepsze ich parametry w niedalekiej przyszłości.

Diody LED-owe odznacza doskonała trwałość. Ich żywotność liczy się w godzinach. Przeciętnie jest to ok. 50 tys. godzin, a więc kilkadziesiąt razy więcej od tradycyjnej żarówki. LED-y są też coraz tańsze, a mały pobór prądu gwarantuje niedrogą eksploatację. Ich atutem jest również bardzo niska awaryjność i ogromna wszechstronność, determinowana przez takie czynniki, jak możliwość uzyskania dowolnej barwy światła czy niska emisja ciepła. Co więcej, LED-y są bardzo wygodne w eksploatacji – błyskawicznie zapalają się i gasną,
a w przypadku zużycia powoli tracą jasność, sygnalizując czas na wymianę.

Opracowanie:
Świdnik, Niepodległości 24
tel. 81 460 25 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz