Materiał Partnera

Czym jest tarot i jak nauczyć się jego układania?

Czym jest tarot i jak nauczyć się jego układania?

Wśród wielu metod wróżbiarstwa jedną z najpopularniejszych jest wróżenie z kart. Najbardziej znaną praktyką jest tarot, który na stałe zapisał się w naszej kulturze i bardzo często można go spotkać chociażby w telewizji u wielu wróżbitów. Jednak zanim zawierzymy nasz los kartom, warto się o nich dowiedzieć nieco więcej – dowiedzmy się, jak wygląda czytanie kart tarota i co może nam przynieść.

Źródła tarota – skąd pochodzi ta sztuka?

Aktualnie bardzo trudno jest określić, w jakim czasie tarot został stworzony ani z jakiego regionu pochodzi. Jednak interesując się wróżeniem z kart, czytając książki na jego temat, można się dowiedzieć, że na powstanie tarota miało wpływ wiele różnych tradycji i kultur, które przetrwały jeszcze z czasów starożytnych. Wśród źródeł można przeczytać o wpływach starożytnego Egiptu, Indii, Chin czy arabskiej, co stwarza bardzo ciekawą mieszankę myśli i zwyczajów, które mogły się złożyć na stworzenie tarota. Właściwy tarot jednak pojawił się dopiero w XV wieku, a przynajmniej z tego okresu pochodzą najstarsze znane nam talie do tarota.

Tarot – jak wygląda?

W typowej talii arkan (bo tak nazywane są karty w tarocie, co z łaciny oznacza „wtajemniczenie”) znajdziemy 78 kart. Wśród nich można wyróżnić:

  • Arkana Mniejsze – jest ich 56 i można wśród nich wyróżnić 4 kolory: Buławy, Kielichy, Denary i Miecze,
  • Arkana Wielkie – jest ich 21 i są ponumerowane.

Ich odpowiednie ułożenie oraz kolejność podczas wróżenia wpływa na to, jak są odczytywane i co właściwie oznaczają. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że czytanie kart tarota jest sztuką bardzo skomplikowaną, choć nie niemożliwą do nauczenia.

Jak nauczyć się czytać tarota?

Można byłoby się spodziewać, że wystarczy wykuć na pamięć znaczenie wszystkich arkan i już bez problemu można rozpoczynać wróżenie. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Sztuka czytania kart tarota jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga elastycznego myślenia, o czym można przeczytać w wielu pozycjach z literatury fachowej. Warto się nią na początku posiłkować. Można ją znaleźć np. w łódzkiej księgarni Astro-3.

Oprócz znaczenia arkan należy jeszcze poznać możliwe ułożenia. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

  • Krzyż celtycki,
  • rozkład krzyżowy,
  • podkowa,
  • podkowa II.

W przypadku każdego z nich należy przyjąć inną taktykę czytania arkan i inaczej interpretować ich ułożenie.

Wróżenie z kart tarota – jak zadawać pytania?

Najważniejsze we wróżeniu z kart jest pytanie. To właśnie na nie odpowiadają karty. Kluczowe jest to, by zostało zadane w odpowiedni sposób. Tarot nie odpowie w konkretnych liczbach ani w jednoznaczny sposób, a na zasadzie wskazówek, które mogą być przydatne.

Opracowanie:
Łódź, Wólczańska 27
tel. 42 634 00 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz