Materiał Partnera

Czym jest tachograf i na czym polega jego działanie?

Czym jest tachograf i na czym polega jego działanie?

Tachograf to nowoczesne urządzenie pomiarowe, które rejestruje prędkość samochodu podczas jazdy oraz przebytą trasę. Posiadanie tachografu jest regulowane prawne i dotyczy kierowców zawodowych. Na czym dokładnie polega działanie tachografu? Gdzie znajdziemy firmę, która zajmuje się ich sprzedażą, legalizacją, kalibracją, montażem oraz naprawą? Podpowiadamy.

Co trzeba wiedzieć o tachografach?

Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest rejestracja prędkości i liczby kilometrów przebytych przez dany pojazd. Tego typu urządzenia montowane są przede wszystkim w autobusach i ciężarówkach. Informacje uzyskane przez tachograf służą do kontroli, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed próbami manipulacji i dokonywania nieautoryzowanych zmian.

Rodzaje tachografów

Wyróżniamy dwa rodzaje tachografów – analogowe i cyfrowe. Te pierwsze stosowane są w pojazdach zarejestrowanych do maja 2006 roku. Tachografy analogowe rejestrują parametry jazdy na specjalnych dyskach papierowych zwanych wykresówkami. Niestety, na tego typu urządzeniach dość często pojawiają się błędy, dlatego są wypierane przez nowocześniejsze tachografy cyfrowe, które różnią się sposobem zapisywania danych. W tachografach cyfrowych wszystkie informacje zapisywane są na nośniku pamięci, który uruchomimy, tylko posiadając specjalną kartę kierowcy. Urządzenie cyfrowe wyposażone zostało również we wbudowaną drukarkę, która pozwala drukować dane w trakcie kontroli. Na wydruku znajdziemy informacje dotyczące czynności wykonywanych przez kierowcę oraz spis usterek tachografu. Sprzedażą, legalizacją, kalibracją, montażem oraz serwisem tachografów zajmuje się ceniona firma Auto-Meter w Łodzi. Pamiętajmy, że tachografy wymagają regularnych kontroli, które powinny odbywać się co dwa lata. Tego typu działania mogą być wykonywane tylko przez warsztaty posiadające stosowne uprawnienia.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Tachografy wprowadzone zostały w trosce o bezpieczeństwo kierowców i ich komfort pracy. Pamiętajmy, że zbyt długie prowadzenie pojazdu może skończyć się tragedią i doprowadzić do groźnego wypadku. Nie stwarzajmy więc niebezpiecznych sytuacji na drodze i nie narażajmy innych uczestników ruchu na wypadek. Montaż i regularna kalibracja tachografów zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo w branży transportowej. Dbajmy o regularne serwisowanie urządzeń w sprawdzonym warsztacie samochodowym.

Opracowanie:
Warszawa, Wolska 225
tel. 667 720 000
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz