Artykuł sponsorowany

Czym jest szkło bezpieczne?

Czym jest szkło bezpieczne?

Stosowane w szklarstwie rodzaje szkła pozwalają na dobór takiego, które spełni wszelkie nasze oczekiwania. W zależności od preferencji możemy zastosować szkło hartowane, szkło typu Lacobel, szkło z wygrawerowanym laserowo wzorem lub zadrukowane. Czasem jednak potrzebujemy szkła zapewniającego większe bezpieczeństwo – szkła laminowanego. Jego niezwykłe właściwości mogą okazać się przydatne wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia ludzi.

Specyfika szkła bezpiecznego

Szkłem bezpiecznym nazywa się szkło laminowane, które ma na celu ograniczenie zagrożenia zdrowia osób znajdujących się w pobliżu oszklenia oraz w pomieszczeniach oszklonych. Takie zagrożenie może pochodzić np. z odłamków rozbitego szkła, co ma szczególne znaczenie na terenie narażonym na różnego rodzaju czynniki antagonistyczne, takie jak osuwające się skały, gradobicie czy wandalizm. Szkło bezpieczne stosowane jest powszechnie przy projektowaniu i montażu przeszklonych dachów, a także ścianek działowych w szkołach oraz w autach pancernych. Inne typy zagrożeń, z którymi może poradzić sobie szkło bezpieczne, mają związek np. z pożarami. Szkło laminowane może bowiem być odporne na odkształcenia wywołane wysoką temperaturą, a także powstrzymywać promieniowane cieplne – także słoneczne, dzięki stosownemu barwieniu. Wyroby szklarskie zbudowane ze szkła bezpiecznego można zakupić m.in. w firmie Foll‐Service z Lublina.

Oznakowanie szkła bezpiecznego

Szkło bezpieczne opatrzone jest numeracją świadczącą o sposobie jego budowy. Np. numer 33.1 oznacza, że do stworzenia jednej tafli zastosowano dwie tafle szkła o grubości trzech milimetrów oraz jedną warstwę folii PVB (poliwinylobutyralowej). Jest to jeden z najczęściej spotykanych typów szkła bezpiecznego. Taka konstrukcja zapewnia ochronę przed zranieniem, dlatego stosuje się je np. w szkołach czy biurach, a także w pomieszczeniach laboratoryjnych zagrożonych wybuchem wewnętrznym oraz na stacjach benzynowych. Szkło takie może pęknąć, ale jego kawałki nie są rozrzucane – w ryzach utrzymuje je wspomniana folia PVB. W zależności od swej budowy, tj. liczby warstw szkła oraz folii, a także ich grubości, szkło bezpieczne może chronić nawet przed ostrzałem, włamaniem, wybuchem czy ogniem. Często jest hartowane i żywicowane, a nawet zbrojone siatką metalową. Jego stopień wytrzymałości określają klasy. O1 i O2 chronią wyłącznie przed zranieniem po rozbiciu, a P1 i P2 stanowią już rzeczywiste utrudnienie przy próbie ich sforsowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz