Artykuł sponsorowany

Czym jest system wody lodowej?

Czym jest system wody lodowej?
Klimatyzacja z układem wody lodowej to profesjonalny i skuteczny system chłodzący, który jest wykorzystywany w przemyśle. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego niż urządzenia zawierające szkodliwy freon. Czym dokładnie jest czynnik chłodzący nazywany wodą lodową i w jakich gałęziach przemysłu montuje się stosujące go agregaty?

Woda lodowa

Woda lodowa to czynnik chłodzący, wykorzystywany w systemach klimatyzacji. Może występować w formie zwykłej wody lub z dodatkiem środka zapobiegającego zamarzaniu cieczy. W tego typu instalacjach szkodliwy freon występuje wyłącznie w części zewnętrznej, gdzie następuje wymiana ciepła. Rozwiązanie to jest zatem o wiele mniej ryzykowne niż w przypadku instalacji opartych wyłącznie na freonie, który powoduje stopniowe zanikanie warstwy ozonowej znajdującej się w atmosferze.

Woda lodowa to czynnik stosunkowo tani, dzięki czemu również koszty eksploatacji instalacji chłodzącej będą nieco niższe. Profesjonalną instalacją zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo Tapi, którego siedziba znajduje się w Otominie.

 

Zastosowanie klimatyzacji

Klimatyzatory oparte na wykorzystaniu wody lodowej są stosowane głównie w przemyśle, a przede wszystkim:

  • w przebiegu wtrysku i rozdmuchu (przemysł tworzyw sztucznych);
  • w czasie obróbki metali;
  • w przemyśle farmaceutycznym;
  • w przemyśle spożywczym;
  • w odlewaniu środków chemicznych;
  • do chłodzenia stacji energetycznych;
  • w medycynie do ochładzania specjalistycznych urządzeń np. rezonansu magnetycznego.

Ze względu na rozbudowaną instalację, jej przygotowanie wymaga nie tylko doświadczenia, ale także odpowiednio wykonanego projektu.

Jak chłodzi?

Układ wykorzystujący wodę lodową składa się z agregatu tzw. chillera oraz wewnętrznych odbiorników. Całość jest połączona przy pomocy instalacji hydraulicznej. Może przypominać instalacje grzewcze, jednak zamiast wody gorącej, rurami jest prowadzona woda schłodzona.

Etapy chłodzenia przy pomocy wody lodowej:

  1. W chillerze powstaje woda lodowa.
  2. Ciecz trafia do urządzenia końcowego (najczęściej wentylatorowego wymiennika ciepła).
  3. Schłodzona ciecz przy pomocy pomp trafia do konkretnych chłodnic.

W przypadku budynków, w których chłodzenie odbywa się cały rok, warto zastosować również opcję free-cooling. Polega ona na wykorzystywaniu niskich temperatur powietrza do ochłodzenia cieczy w instalacji. Dzięki temu nie trzeba angażować sprężarek chłodniczych. Obniży to koszty eksploatacji w okresie zimowym, kiedy w Polsce temperatura powietrza zazwyczaj spada poniżej 6 stopni Celsjusza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz