Materiał Partnera

Czym jest system TETRA, i jaką technologię wykorzystuje?

Czym jest system TETRA, i jaką technologię wykorzystuje?

Za system TETRA uważa się wysokiej jakości technologię cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankingowej), która została stworzona przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). Jest to również otwarty standard, który obecnie wykorzystywany jest we wielu krajach, w tym w Polsce.

Kto wykorzystuje system TETRA?

Cyfrową radiotelefoniczną łączność dyspozytorską wykorzystują przede wszystkim służby bezpieczeństwa publicznego, a także ratownictwa. Dzięki tejże technologii bez zakłóceń mogą one koordynować zdalnie zadania, łącząc się z różnymi niezależnymi kanałami komunikacyjnymi. Warto przy tym wiedzieć, że system TETRA pozwala na między innymi określanie priorytetowości połączeń, co w przypadku nagłych sytuacji np. zagrożenia życia osoby poszkodowanej, pozwala służbom odebrać zgłoszenie bez zbędnego oczekiwania łącznościowego. Obecnie cyfrową technologię radiotelefoniczną, wykorzystują także lotniska, dworce PKP, a także liczne ośrodki przemysłowe o złożonej strukturze, czy innego typu podmioty komercyjne oraz publiczne.

Zalety systemu TETRA

System TETRA umożliwia użytkownikom wykonywanie błyskawicznych i wysokich jakościowo połączeń indywidualnych, grupowych, czy też bezpośrednich. Zapewnia on także komunikację czterema niezależnymi kanałami, zestawienie połączeń w czasie 300 ms, transmisję danych z prędkością do 28,8 kb/s, możliwość wysyłania krótkich wiadomości tekstowych, czy obsługę poczty elektronicznej. Istotne jest też to, że system TETRA pozwala na dostęp do baz danych bezpośrednio z radiotelefonu użytkowania, a także na możliwość rozszerzenie zasięgu systemu przez użycie przewoźnego przemiennika.

Technologia systemu TETRA

System TETRA wymaga zastosowania bardzo wysokich jakościowo radiotelefonów, które produkowane są dzisiaj tylko przez najlepsze koncerny. Jednym z nich jest znana wszystkim Motorola, która zapewnia wielofunkcyjne urządzenia dyspozytorskie, a także niezbędny osprzęt. Przykładem może być radiotelefon MOTOROLA MTP6550, który wyróżnia się spełnianiem rygorystycznych norm wojskowych MIL-SPEC oraz tych związanych ze  szczelnością przekazu (na poziomie IP67). Jeśli chodzi zaś o dystrybutorów tego typu technologii, jednym z nich jest firma Abekom Plus Sp. z o.o., która oprócz sprzedaży systemów TETRA, czy radiotelefonów analogowych/cyfrowych Motorola i Vertex, oferuje również projektowanie, montaż i uruchomienie bazowych oraz mobilnych stacji łączności, czy też wypożyczanie wysokiej jakości technologii radiotelefonicznej.

Opracowanie:
Szczecin, Tartaczna 5b
tel. 91 433 17 00
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz