Artykuł sponsorowany

Czym jest System Informacji Oświatowej?

Czym jest System Informacji Oświatowej?

System Informacji Oświatowej to krok ku nowoczesnemu, cyfrowemu i sprawnemu zarządzaniu placówkami edukacyjnymi. To jego zadaniem jest podwyższanie standardów szkolnictwa w Polsce, które przechodzi ważną transformację w ramach szerokiej cyfryzacji. Czym jednak jest SIO? Czy rodzice powinni się z nim zapoznać oraz jakie firmy zajmują się jego wdrożeniem (pomocą przy obsłudze) w konkretnych szkołach? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Cel wprowadzenia Systemu Informacji Oświatowej

System Informacji Oświatowej to bardzo złożona platforma ogólnopolska, która pomaga zbierać dane o nauczycielach, uczniach oraz infrastrukturze placówek oświatowych. Przetwarzane informacje pomagają przy tym kontrolować majątek oraz wydatki szkół, usprawniając prowadzone inwestycje i wspierając innowacyjne wdrożenia również w zakresie podwyższania jakości kształcenia. System Informacji Oświatowej pozwala zatem prowadzić spójną edukacyjną politykę krajową, która dąży do poprawienia  jakości edukacji i wyrównywania dysproporcji w działaniu różnych szkół.

W Systemie Informacji Oświatowej zbierane są dane na temat uczniów według przepisów RODO i innych pokrewnych. Zapisywane są ich osiągnięcia oraz to, do jakich szkół uczęszczają. Wcześniej pozyskiwane były również informacje o pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów. Wszystko to pomaga w sprawnym zarządzaniu edukacją.

Wdrożenie nowego „WEB SIO”

Instytucje oświatowe oraz różne placówki prowadzące działania wychowawcze, opiekuńcze lub edukacyjne muszą wdrażać zmodernizowane system zwany potocznie SIO. Niestety jak przy każdym obszernym systemie działającym podobnie jak firmowe ERP i CRM, można przy obsłudze napotkać wiele problemów technicznych i merytorycznych . To dlatego na rynku swoje usługi zapewniają takie firmy szkoleniowe jak NOWATOR. To one gwarantują szkolenia z zakresu nowego SIO oraz indywidualne przeszkolenie pracowników powiązane z konsultacją w zakresie prawidłowej obsługi nowego Systemu Informacji Oświatowej.

Wiele instytucji podpisuje również umowy serwisowe sprzętu komputerowego i oprogramowania w tym SIO na zasadach rozliczania abonamentowego. Jest to bardzo opłacalne, ponieważ klient – np. szkoła – ma gwarancję stałej pomocy i szybkiego rozwiązywania problemów. Dyrekcja w ten sposób może tworzyć nowe środowisko edukacyjne. Zarządcy placówek publicznych i niepublicznych są przy tym zainteresowani również innymi powiązanymi szkoleniami o takiej tematyce, jak:

  • Cyberbezpieczeństwo w szkołach i placówkach oświatowych dla rad pedagogicznych,
  • RODO w placówkach oświatowych,
  • Prowadzenie sekretariatu szkolnego,
  • Administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych,
  • Zarządzanie jednostką oświatową,
  • Inne. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz