Materiał Partnera

Czym jest styl minimalistyczny w wystroju wnętrz?

Czym jest styl minimalistyczny w wystroju wnętrz?

Większość ludzi jest zaznajomiona z pojęciem minimalizmu, który polega na rozbieraniu rzeczy do ich najbardziej podstawowej formy. Można go zastosować do wszystkiego – od sztuki i stylu życia po architekturę oraz projektowanie wnętrz. Sprawdźmy, jak wykorzystać koncepcję minimalizmu przy aranżowaniu przestrzeni mieszkalnych i czym wyróżnia się ten styl wnętrzarski.

Jak rozpoznać styl minimalistyczny?

Minimalistyczny wystrój wnętrz jest bardzo podobny do nowoczesnego designu i polega na wykorzystaniu podstawowych elementów do stworzenia prostej oraz uporządkowanej przestrzeni. Charakteryzuje się czystymi liniami i monochromatyczną paletą barw z wyrazistym akcentem kolorystycznym. Zwykle łączy w sobie otwarty plan piętra, dużo światła i funkcjonalne meble, skupiając się na kształcie, kolorze i fakturze.
 Monochromatyczna kolorystyka składająca się z bieli, beżu i szarości, jest typowa dla przestrzeni o minimalistycznym wystroju. Paleta, obejmująca jasne i delikatne odcienie, przypadnie do gustu każdemu, kto preferuje spójne wnętrza złagodzone akwarelami i cielistymi tonami.

Elementy minimalistycznego designu

Minimalistyczne podejście do kwestii wystroju wnętrza ujawnia się w klarownych i przemyślanych kompozycjach pozbawionych łuków i wklęsłości. Uwaga użytkownika nie zostaje rozproszona przez zbędne detale architektoniczne, dzięki czemu może osiągnąć pełnię wolności i relaksu. Nie ma nadmiernej ornamentyki i dekoracji. Zamiast bogatych zdobień projektanci wnętrz wykorzystują kilka nieskomplikowanych i harmonijnie wtapiających się w otoczenie szczegółów – może to być pojedyncze dzieło sztuki zdobiące ścianę w salonie lub piękny wazon na stole w jadalni. Jako że ozdoby występują w szczątkowej ilości, mogą być bardzo wyraziste pod względem wzorniczym i kolorystycznym.

Czyste linie w minimalizmie – znaczenie

Minimalistyczne meble i dodatki stawiają na funkcjonalność i praktyczność. Gładkie powierzchnie odważnie definiują wnętrza i podkreślają podstawowy charakter każdego przedmiotu. Nie znajdziesz tu mebli i akcesoriów z monumentalnymi wzorami ani bardzo szczegółowych zdobień – zamiast tego projektanci z dobrych biur projektowych, takich jak Pracownia Projektowa Barak Barbara Klimek, skupiają się na czystości i wydobyciu pierwotnej formy przedmiotów. Warto przy tym dodać, że wnętrza są zbudowane na zasadzie kontrastu. Białe sufity i ciemne podłogi o jednolitych kaflach stanowią mocny akcent kolorystyczny oraz tworzą wrażenie podziału przestrzeni. 
Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz