Artykuł sponsorowany

Czym jest stal zbrojeniowa? Centrostal-Wrocław SA

Czym jest stal zbrojeniowa? Centrostal-Wrocław SA

Wyroby stalowe stanowią dzisiaj najtrwalsze materiały, które wykorzystywane są we wielu branżach takich, jak górnictwo, budownictwo, energetyka, czy szeroko rozumiany przemysł, np. maszynowy. Szczególnymi rodzajem stali jest ta zbrojeniowa, którą wykorzystuje się między innymi w sztukach budowlanych różnych obiektów. Ma ona za zadanie ustabilizować i zwiększyć jakość wykonanych konstrukcji z betonu.

Stal zbrojeniowa w projekcie budowalnym

Każdy projekt budowy obiektu architektonicznego, np. domu jednorodzinnego musi uwzględniać szczegółowo rozpisane zapotrzebowanie na stal zbrojeniową – różnego rodzaju pręty. Warto przy tym wiedzieć, że oferują je składy budowlane, a także wyspecjalizowani producenci. Na rynku Polski działa kilka bardzo innowacyjnych firm, które są w stanie zaopatrywać nawet największe inwestycje. Przykładem jest między innymi firma Centrostal-Wrocław SA, która zajmuje się produkcją, sprzedażą i dowozem do klientów takich wyrobów, jak: stal żebrowana, stal gładka, blacha stalowa, profile kwadratowe, profile prostokątne, płaskowniki, pręty żebrowane, czy też kątowniki stalowe. W budownictwie domów jednorodzinnych wykorzystuje się jednak najczęściej, kilka ściśle oznaczonych konstrukcji zaliczanych do stali zbrojeniowej. Mowa o prętach stalowych:

  • gładkich ze stali klasy A-0, a gatunku St0 bądź St0S,

  • gładkich ze stali klasy A-I, o gatunku St3 lub St3S,

  • żebrowanych ze stali klasy A-II, o gatunku 18G2,

  • żebrowanych ze stali klasy A-III, o gatunku 34GS.

Istotne jest to, że produkty te wyróżniają się odmiennymi parametrami użytkowymi, więc mogą być wykorzystywane na budowie do różnych celów. Zawsze jednak należy kupować wyroby, które będą posiadały zabezpieczenie antykorozyjne.

Własności specyficzne stali zbrojeniowej

Pomimo tego, iż klasy stali zbrojeniowej podpowiadają, jakie wyroby powinny trafić, na jaki rodzaj budowy, najważniejsze jest jednak przy jej zakupie zwracanie uwagi na parametry użytkowe. Zalicza się do nich charakterystyczną granicę plastyczności, klasę ciągliwości, spajalność, czy przydatność do wykorzystania przy konstrukcjach poddawanych obciążeniom wielokrotnie zmiennym. Projekt budowy domu musi zatem być rozszerzony o liczne obliczenia związane ze stalą zbrojeniową, a sami producenci są zobowiązani do przeprowadzania licznych testów jakościowych i wdrażania restrykcyjnych systemów wydajnej, czy bezpiecznej produkcji. Bardzo ważne jest m.in. przeprowadzanie badań przez akredytowane laboratorium, odnawianie posiadanych certyfikatów jakościowych, czy też określanie zasad pracy wewnętrznej zakładowej kontroli produkcji. Obecnie stal jest objęta wieloma bardzo restrykcyjnymi normami, które są w stanie wypełnić tylko najlepsze firmy producenckie działające na rodzimym rynku.

Gdzie zaopatrywać się w stal zbrojeniową?

Centrostal-Wrocław SA jest firmą z siedzibą we Wrocławiu, która specjalizuje się w produkcji stali zbrojeniowej. Jest to jedna z czołowych firm na polskim rynku w swojej branży. Firma działa od wielu lat i posiada bogate doświadczenie w produkcji wysokiej jakości stali zbrojeniowej przeznaczonej do budowy różnego rodzaju obiektów, takich jak budynki, mosty czy tunele. Centrostal-Wrocław SA posiada nowoczesne zakłady produkcyjne i wykorzystuje zaawansowane technologie, co pozwala na produkcję stali zbrojeniowej o wysokiej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne. Firma stawia na innowacyjność i rozwój, dlatego ciągle inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne oraz szkolenia pracowników.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz