Materiał Partnera

Czym jest śmietana termizowana?

Czym jest śmietana termizowana?
O tym, czym jest śmietana, jakie takie pojęcie ma chyba każdy Polak, jako że stanowi ona jeden z nieodłącznych elementów nadwiślańskiej kultury kulinarnej. Na opakowaniach tego produktu pojawia się jednak czasem tajemnicze słówko „termizowana”. Co ono oznacza? Jak taką śmietanę wykorzystać? A może lepiej w ogóle jej unikać? Rozwiewamy podobne wątpliwości w poniższym artykule.


Śmietana to ukwaszona dzięki dodatkowi odpowiednich kultur bakterii śmietanka, wytrącająca się naturalnie na powierzchni mleka (współcześnie oddzielana od niego w drodze zaawansowanych procesów technologicznych). Termizacji poddaje się ją już po ukwaszeniu. Jednak aby lepiej zrozumieć, na czym polega to zjawisko, przypomnijmy, o co chodzi w innych zabiegach, jakim poddaje się produkty mleczne.

W ich składzie z założenia występują pewne szczepy bakteryjne, które korzystnie wpływają na mikroflorę naszego układu pokarmowego. Oprócz nich jednak pojawiają się drobnoustroje mogące sprawić, że mleko czy jego przetwory ulegają zepsuciu, co nie tylko jest dla nas niczym dobrym, ale wręcz może nam zaszkodzić. W celu zminimalizowania ryzyka, produkty mleczne poddaje się sterylizacji, pasteryzacji lub właśnie termizacji.

Sterylizacja

Pierwszy proces to wyjaławianie z bakterii – zarówno tych „złych”, jak i „dobrych” – poprzez krótkotrwałe podgrzanie do temperatury powyżej 100°C (co zmienia też nieco strukturę białek mleka). Produkty sterylizowane oznacza się literami UHT, od angielskich słów „Ultra-High Temperature”. Mają bardzo długą żywotność i przed otwarciem można je bezpiecznie trzymać w temperaturze pokojowej.

Pasteryzacja

Jak dowiadujemy się w „ROTR” Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie, pasteryzacja i termizacja polegają w zasadzie na tym samym, zastosowane w ich przypadku temperatury są jednak niższe, różny jest też czas ekspozycji przetworów mlecznych na działanie tych temperatur.

Termizacja

Termizacja to najłagodniejsza forma ogrzewania mleka i jego pochodnych. Zakres wykorzystywanych temperatur to 55-68°C, a całość przebiega z reguły w czasie zaledwie 15 sekund. Z jednej strony wystarcza to, aby przedłużyć przydatność produktu do spożycia (zwłaszcza w połączeniu z pakowaniem w atmosferze ochronnej), z drugiej jednak nie wpływa na jego strukturę ani zawartość cennych kultur bakterii, które przekładają się z kolei np. na smak i walory kulinarne.

Zastosowanie śmietany termizowanej

Śmietana termizowana jest więc bezpiecznym produktem o wartościowym składzie i nie ma najmniejszego powodu, by jej unikać. Można używać jej do przyrządzania sałatek i sosów czy zabielania zup. Śmietanę w najbardziej tłustej wersji (ok. 30% tłuszczu) da się też wykorzystać do ubijania na krem do deserów i ciast. W tym celu warto jednak zaopatrzyć się raczej w mniej kwaśną śmietankę, co pozwoli uzyskać idealny smak bez dodawania zbyt dużych ilości cukru.

Oceń artykuł (6)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz