Artykuł sponsorowany

Czym jest separacja i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Czym jest separacja i jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Małżeństwa, które myślą o założeniu sprawy rozwodowej, mogą np. w celu naprawy relacji skorzystać z instytucji separacji. W trakcie jej trwania małżonkowie mogą podjąć decyzję o ostatecznym zakończeniu małżeństwa lub podjąć działania mające na celu naprawę ich relacji. Sprawdź więc, czym dokładnie jest separacja oraz jakie są jej rodzaje. Zapraszamy do lektury!

Separacja – co to jest i na czym polega?

Separacja to inaczej stan występujący w małżeństwie, który świadczy o rozpadzie pożycia małżeńskiego. Stan ten może być faktyczny lub formalny. W przypadku separacji formalnej orzeczenie wydaje sąd i ma ona swoje konsekwencje prawne. Pomoc w sprawach dotyczących separacji oferuje doświadczona Kancelaria Radcy Prawnego Dagmary Wojciechowskiej ze Złotowa, która zajmuje się m.in. sporządzaniem pism procesowych. Separacja jest często wybierana przez małżeństwa, które chcą dać sobie jeszcze czas na podjęcie decyzji o rozwodzie lub które z powodów religijnych nie chcą sądowego orzeczenia o rozwodzie. Wniosek o separację może zostać złożony zarówno przez jedną z osób tworzących związek małżeński, jak i wspólnie przez małżonków. Warto również wiedzieć, że separacja to stan, który jest odwracalny i nie świadczy on o całkowitym zakończeniu małżeństwa.

Jakie są rodzaje separacji?

Separacja to stan między dwojgiem małżonków, który może miech charakter faktyczny lub formalny. W przypadku separacji faktycznej małżonkowie nie podejmują działań prawnych mających na celu wydanie sądowego orzeczenia. Jest to więc swego rodzaju umowa między małżonkami, która nie ma żadnych konsekwencji prawnych, gdyż w świetle prawa pozostają oni małżeństwem, natomiast zazwyczaj nie prowadzą już wspólnego gospodarstwa domowego i żyją osobno. Bardzo często separacja faktyczna poprzedza separację formalną.

Podczas starania się o uzyskanie orzeczenia sądowego, warto skorzystać z usług ekspertów specjalizujących się w udzielaniu pomocy w sprawach o separację. Na czym zatem polega separacja formalna? Jest ona orzekana przez sąd i ma konsekwencje prawne. Między małżonkami, którzy uzyskali orzeczenie, uchylona zostaje wspólnota małżeńska, jednak nie skutkuje ona ustaniem związku małżeńskiego. W związku z tym osoby pozostające w separacji nie mogą zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Podczas spraw sądowych zostaje także ustalona kwestia władzy rodzicielskiej oraz kontaktów rodziców z dzieckiem, jeśli małżonkowie posiadają wspólne potomstwo. Separacja formalna skutkuje również rozdzielnością majątkową oraz ustaleniem alimentów na rzecz dzieci lub małżonka.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży