Materiał Partnera

Czym jest rozszerzony zakres obróbki metali w zakładzie mechanicznym?

Czym jest rozszerzony zakres obróbki metali w zakładzie mechanicznym?

Obróbka metali wykorzystywana do budowy i naprawy urządzeń motorycznych, a więc najczęściej występujących w służbie człowieka, wymaga użycia mniej lub zaawansowanych elementów specjalistycznych. Ich wytwarzanie lub naprawa wymaga użycia specjalnych, dokładnych maszyn i urządzeń obróbki metali. Jakie są minimalne usługi w tym zakresie?

Do podstawowych zadań oferowanych w ramach usług zaawansowanej obróbki metali należą:

  • Spawanie,
  • Toczenie,
  • Frezowanie.

Metoda łączenia metali poprzez spawanie

Spawanie jest bardzo popularna nawet wśród amatorów i jako taka wydaje się prosta. Jednak tak nie jest, gdyż sprostanie zadaniom spajania na odpowiednim poziomie, wymaga odpowiedniej wiedzy teoretycznej, wprawy manualnej oraz profesjonalnego sprzętu. Dysponują nimi jedynie wyspecjalizowane zakłady mechaniczne jak Firma Majewski Zakład Mechaniczny.

Nawet spawanie prostej stali konstrukcyjnej musi dać odpowiednie rezultaty wytrzymałościowe. Przetop musi być pełny w każdym miejscu, a spaw nie wymagać czasochłonnej późniejszej obróbki szlifierskiej. Urządzenia spawalnicze muszą utrzymywać parametry elektryczne przez wielogodzinny okres spawania na niezmienionym poziomie. Spawanie elementów nierdzewnych, kwasoodpornych czy aluminiowych wymaga zastosowania sprzętu specjalnie do tego celu przeznaczonym. W zasadzie każdy rodzaj metalu wymaga oddzielnej spawarki i użytej metody spawania.

Toczenie zaawansowana obróbka metali przy renowacji części metalowych

Toczenie polega na zamocowaniu obrabianego elementu w obrotowym wrzecionie i jego stopniowym skrawaniu za pomocą noża tokarskiego. Wirujący element z racji tego ruchu powstaje jako okrągły o różnych stopniach i kształtach stoczenia. Istnieje jednak możliwość wykonania stożków czy mimośrodów pod warunkiem użycia odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Można także wytwarzać koła pasowe czy inne elementy, których produkcja wymaga użycia również innej obróbki. Często celem naprawy istniejących, zużytych części stosuje się tak zwane podwymiarowanie polegające na stoczeniu trzpienia na nowy, mniejszy wymiar i dopasowaniu tulejek naprawczych. Można także zastosować nadwymiar poprzez napawanie zużytej części i ponowne stoczenie do stanu fabrycznego. Istotą tych działań jest zniwelowanie powstałych zniekształceń i ubytków wałów, gniazd korpusów czy sworzni w trakcie długotrwałej eksploatacji.

Frezarka zaawansowane, precyzyjne urządzenie skrawające

Wykwalifikowani mechanicy przy użyciu frezarki, są w stanie wykonać zaawansowane części, których nie mogą wykonać inne, wcześniej przytoczone urządzenia. Za pomocą specjalnych frezów wykrawa ona pożądane kształty w stali, nie potrzebując do tego obrotu przedmiotu obrabianego. Celem ustalenia dokładnych miejsc obróbki frezem, stosuje się dokładne podzielnice kątowe, wyznaczające punkt kolejnej obróbki. Urządzenie takie jest w stanie wykonać na przykład koła zębate, pierścienie blokujące, rowki w wałkach, wycięcia wewnętrzne i wiele innych. Jej praca przy dzisiejszym stopniu mechanizacji w urządzeniach jest niezastąpiona.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz