Artykuł sponsorowany

Czym jest respirator i jak działa?

Czym jest respirator i jak działa?

Każda komórka ludzkiego ciała potrzebuje tlenu do oddychania oraz dystrybucji niezbędnej do życia energii. Jeśli jego dopływ zostaje odcięty, osłabiony organizm umiera w ciągu zaledwie kilku minut. Kiedy układ oddechowy zawodzi, z pomocą przychodzi mu nowoczesna aparatura medyczna, czyli respirator, który wiernie imituje oddech, dostarczając odpowiednią ilość tlenu do płuc. W naszym artykule przedstawimy, czym jest respirator oraz na czym polega jego działanie.

Respirator, czyli urządzenie do sztucznego oddychania

Pobór tlenu z otoczenia przez ludzki układ oddechowy to proces wieloetapowy, który obejmuje: oddychanie zewnętrzne, wewnętrzne oraz komórkowe. Wszelkie jego zakłócenia wywołują szereg negatywnych następstw, w postaci: hipoksji, czyli niedotlenienia organizmu, a także hipoksemii – niedoboru tlenu w krwiobiegu.  Gdy brakuje energii, serce oraz mózg nie są w stanie wydajnie pracować, co może prowadzić do ich zatrzymania. Urządzenie medyczne, jakim jest respirator, zastępuje pracę mięśni oddechowych, które na skutek choroby bądź wypadku nie są w stanie wentylować płuc.

Respiratory pneumatyczne lub elektryczne, określane też potocznie jako sztuczne płuca, służą do wentylacji mechanicznej pacjentów, u których występuje przewlekła albo krótkotrwała, ostra niewydolność oddechowa. Takie specjalistyczne wyposażenie zapewnia na polskim rynku firma Tytan Pack, dostawca najwyższej jakości sprzętu oraz środków ochrony osobistej dla szpitali i placówek medycznych.

Na czym polega działanie respiratora?

Aby wentylacja płuc za pomocą respiratora doszła do skutku, pacjent musi być uprzednio znieczulony oraz zaintubowany – do jego tchawicy personel medyczny wprowadza rurkę intubacyjną, przez którą powietrze jest wtłaczane i wypuszczane. Na sterylnym panelu urządzenia lekarz ustawia takie parametry, jak: ciśnienie wdechu, częstotliwość oddechu, objętość powietrza oraz stężenie tlenu.

Respirator płynnie pobiera powietrze z otoczenia, precyzyjnie filtruje je, eliminując wszelkie zanieczyszczenia, pył, kurz i drobnoustroje, w tym: bakterie, grzyby oraz wirusy. Oczyszczona w ten sposób mieszanina gazów zostaje ogrzana i nawilżona, a następnie trafia do płuc, dostarczając organizmowi niezbędnego do życia pierwiastka. Zużyte powietrze jest następnie wypompowywane, zaś cały proces wentylacji powtarzany jest wielokrotnie, aż do momentu, gdy pacjent odzyska pełną sprawność i będzie mógł samodzielnie oddychać. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz