Artykuł sponsorowany

Czym jest regeneracja pneumatyki hamulcowej?

Czym jest regeneracja pneumatyki hamulcowej?

Układ hamulcowy jest bardzo ważnym podzespołem samochodu, dzięki któremu zostaje zachowane bezpieczeństwo jazdy. Duże pojazdy samochodowe, takie jak ciężarówki, posiadają ogromne układy hamulcowe. Znaczne obciążenie sprawia, że części pneumatyki hamulcowej kiedyś ulegną zużyciu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się ich regeneracja. Jest ona złożonym procesem, który ma za zadanie przywrócenie sprawności danemu elementowi.

Jak wygląda regeneracja pneumatyki hamulcowej?

Komponenty, które uległy zużyciu albo zostały uszkodzone w stopniu umożliwiającym przywrócenie im dawnej świetności, mogą zostać poddane regeneracji. Ten proces nie dotyczy elementów ogólnodostępnych na rynku, które są objęte prawami patentowymi – zwykle stosowana jest w przypadku  trudno dostępnych elementów.

Regeneracja pneumatyki hamulcowej, jak można się domyślić, rozpoczyna się od wymontowania zużytych lub uszkodzonych elementów z pojazdu. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie (np. za pomocą ultradźwięków). Ma ono na celu umożliwienie obróbki elementu oraz wnikliwe określenie rodzaju i intensywności uszkodzeń. 

Wyczyszczony komponent jest dokładnie mierzony, a później za pomocą właściwych narzędzi przywraca się mu jego oryginalną formę, wymiary i właściwości. Po zregenerowaniu części, można ją z powrotem zamontować w samochodzie.

Zalety regeneracji pneumatyki

Można wyróżnić trzy podstawowe walory korzystania z usług profesjonalnej regeneracji elementów. Po pierwszym jest spora oszczędność – regeneracja to tańsza alternatywa dla zakupu oraz montażu zupełnie nowych komponentów. To bardzo ważne, jeśli dana naprawa jest rozległa, a regeneracji poddawanych jest wiele części – różnica kosztów może być wtedy znaczna.

Drugą zaletą regeneracji jest oszczędność czasu. Czasami zdarza się sytuacja, w której konkretne części zamienne nie są już dostępne na rynku albo ich zdobycie jest związane z bardzo długim oczekiwaniem (spowodowanym np. z tego, że część sprowadza się z zagranicy). W takiej sytuacji regenerowanie części jest ograniczone czasowo. 

Trzecim walorem jest regeneracja przyjazna środowisku, ponieważ ogranicza ilość odpadów. Regenerowany komponent nie staje się kolejnym śmieciem, ale zyskuje drugie życie i nie trafia do utylizacji. Należy jednak pamiętać, danej części nie da się regenerować w nieskończoność – prędzej czy później będziemy musieli wymienić ją na nową.

Jeśli potrzebujemy profesjonalnej regeneracji pneumatyki hamulcowej, warto zwrócić się i podjąć współpracę ze specjalistami z firmy Maxtruck Paweł Piwowarski, z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz