Artykuł sponsorowany

Czym jest „Ranking Perspektywy” i dlaczego warto się nim kierować przy wyborze liceum?

Czym jest „Ranking Perspektywy” i dlaczego warto się nim kierować przy wyborze liceum?

Jakość edukacji w polskich szkołach średnich z roku na rok się poprawia, a to świetna wiadomość dla uczniów, którzy stoją przed trudnym wyborem placówki, mającej ich przygotować do egzaminów maturalnych. Wybór liceum nie powinien być zatem przypadkowy, ponieważ jest to pierwszy etap budowania kariery i sposób na otworzenie drzwi do najlepszych krajowych oraz zagranicznych uczelni wyższych. Wiedzą o tym pełni sukcesów licealiści i absolwenci VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Ich szkoła uplasowała się w setce najlepszych liceów w Polsce według prestiżowego Rankingu Perspektywy. Co o nim warto wiedzieć i dlaczego warto się nim kierować?

Czym jest Ranking Perspektywy?

Rankingi Perspektywy tworzone są przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, która od kilku lat przygotowuje listę najlepszych w Polsce szkół wyższych, studiów inżynierskich, techników oraz właśnie liceów. Opracowywane skrupulatnie zestawienia według bardzo restrykcyjnych kryteriów stanowią drogowskaz w budowaniu ścieżki edukacyjnej uczniów oraz przyszłych studentów. Obecnie wyniki Rankingu Perspektywy odnoszące się do szkół średnich brane są przez przyszłych maturzystów pod uwagę przed rekrutacją do liceów. Wybór placówki, która znalazła się w czołowej setce rankingu to zaś inwestycja w przyszłość.

Warto wiedzieć, że Kapituła, która odpowiada za tworzenie rankingów, przygotowuje je w dwóch wersjach. Pierwsza to lista najlepszych szkół na terenie całego państwa. Drugi typ rankingu dzieli wyróżnione ośrodki edukacyjne ze względu na położenie w konkretnym województwie. Jest to znacznie ułatwienie dla osób, które szukają wymarzonej szkoły.

Jak tworzony jest Ranking Perspektywy Liceów?

Tworzenie Rankingu Perspektywy Liceów nie jest przypadkowe, a zasady obliczania punktów rankingowych są bardzo dokładnie określone. Przede wszystkim szkoły oceniane są za pomocą trzech ważnych kryteriów. Zalicza się do nich sukcesy liceów w olimpiadach naukowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, a także wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Podkreślić przy tym warto, że przyznawanie punktów odbywa się na podstawie weryfikacji zewnętrznych źródeł. Kapituła Rankingu Perspektywy pobiera dane z OKE oraz z Systemu Informacji Oświatowej. Między innymi dlatego przygotowane zestawienie jest sprawiedliwe, miarodajne oraz bezstronne.

Sam ranking przedstawia zaś jedynie te licea, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Dzielone są ona na trzy tytuły przyznawane na jeden rok:

  • tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY – przysługuje liceom, które zajęły miejsca 1-200;
  • tytuł SREBRNEJ SZKOŁY – przysługuje liceom, które zajęły miejsca 201-500;
  • tytuł BRĄZOWEJ SZKOŁY – przysługuje liceom, które zajęły miejsca 501-1000.

Dlaczego warto kierować się Rankingiem Perspektywy Liceów?

Ranking Perspektywy Liceów okazuje się bardzo przydatny dla uczniów, którzy stoją przed trudnym zadaniem wyboru placówki, mającej przygotować ich do egzaminów maturalnych. Zestawienie przedstawia te szkoły, których efekty kształcenia są bardzo wysokie. Szkoły z tytułami przyznawanymi na rok przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, to placówki edukacyjne nastawione na indywidualne podejście do nauczania, które często uwzględnia nadprogramową tematykę i innowacyjne rozwiązania. Uczniowie „złotych”, „srebrnych” oraz „brązowych” liceów liczyć mogą na pełne zaangażowanie swoich nauczycieli, którzy świetnie przygotowują ich do matury.

Szkoły, które dostały się na listę rankingową, wyróżniają się również sposobem funkcjonowania. W większości są to placówki nowoczesne, przyjazne uczniom i bardzo zaangażowane w ich życie oraz samorozwój. W takich szkołach liczy się rozkwit talentów ucznia, jego światopogląd oraz dobre samopoczucie. Potwierdza to dyrekcja, nauczyciele i absolwenci VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Jedna ze Złotych Szkół – VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Krakowie

Jedną ze Złotych Szkół jest VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Krakowie, która osiągnęła bardzo wysoki wynik w Rankingu Perspektywy Liceów 2020. Jest to zasługa zatrudniania doświadczonej kadry nauczycielskiej, która nie boi się wyzwań, i która dba przede wszystkim o dobro swoich uczniów. Liceum to pojawia się stale w edycjach rankingu również dzięki szerokie ofercie edukacji pozalekcyjnej. Dyrekcja i nauczyciele, a także rodzice przyszłych maturzystów dbają o pomoc uczniom w przygotowaniu do konkursów i olimpiad. Licealiści mają dostęp do zajęć kulturalnych, wolontariatów oraz do spotkań z ludźmi nauki, sztuki i biznesu. Jak tłumaczy dyrekcja VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie:

Zmierzamy do tego, aby nasz absolwent stał się człowiekiem samodzielnie poszukującym wiedzy, świadomym i krytycznym wobec rzeczywistości, tolerancyjnym wobec odmienności, ale i odważnie broniącym wyznawanych wartości,  dokonującym świadomych i odpowiedzialnych wyborów. Zależy nam na poszanowaniu  tradycji oraz wskazywaniu możliwości rozwoju w perspektywie przyszłości.


Takie szkoły są zatem przykładem tego, w jakim kierunku powinna zmierzać edukacja szkolnictwa średniego w Polsce. Wszystkich uczniów ostatnich klas podstawówek – siódmej i ósmej – zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą kształcenia oraz zasadami rekrutacji do VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Krakowie. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz