Artykuł sponsorowany

Czym jest radiacja i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest radiacja i gdzie znajduje zastosowanie?

Radiacją nazywa się fale elektromagnetyczne lub strumienie cząstek, jakie są emitowane przez różnego rodzaju ciała. Proces radiacji występuje w przyrodzie, ale wykorzystuje się go na szeroką skalę również w przemyśle, m.in. farmaceutycznym, spożywczym czy chemicznym. Promieniowanie gamma, alfa oraz beta jest emitowane przez specjalistyczne urządzenia radiacyjne. Przyjrzymy się ich budowie oraz zastosowaniu.

Urządzenia radiacyjne

Urządzenia radiacyjne w głównej mierze bazują na oddziaływaniu promieniowania jonizującego. Większość z nich wykorzystuje metodę rozpraszania promieniowania. Urządzenia tego typu wykorzystują procesy zachodzące pod wpływem promieniowania. Moc promieniowania zazwyczaj jest nieduża, a cały proces uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. rodzaj promieniowania czy typ ośrodka napromieniowywanego.

W Polsce dziedzina, jaką jest radiacja prężnie się rozwija. Wszystko to za sprawą dostępności wysokiej jakości sprzętu. Dystrybucją urządzeń i podzespołów związanych z detekcją i analizą promieniowania alfa, beta, gamma i X oraz neutronów zajmuje się firma IRtech z Krakowa.



Zastosowanie urządzeń radiacyjnych.

Radiacja znajduje zastosowanie przede wszystkim w trzech gałęziach przemysłu: chemicznym, farmaceutycznym i spożywczym.

W przemyśle chemicznym dzięki urządzeniom radiacyjnym możliwe jest stworzenie materiałów termokurczliwych, pianek oraz nietopliwych tworzyw termoplastycznych. Produkty te charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną oraz właściwościami izolacyjnymi nawet w skrajnych temperaturach.

W przemyśle farmaceutycznym urządzenia radiacyjne wykorzystywane są do wyjałowiania leków i materiałów opatrunkowych, głównie igieł i strzykawek. W przypadku leków jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z substancjami, które źle reagują na zmiany temperatury.

Najszersze zastosowanie radiacja znajduje w przemyśle spożywczym. Służy przede wszystkim utrwalaniu żywności poprzez jego sterylizację i likwidację drobnoustrojów, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie terminu przydatności do spożycia. Dzięki radiacji można także zapobiegać kiełkowaniu ziemniaków, znacząco wydłużając czas ich składowania.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz