Artykuł sponsorowany

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)? - Dariusz Ziora prof. dr hab. Med

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)? - Dariusz Ziora prof. dr hab. Med
Choroby układu oddechowego są w ścisłej czołówce schorzeń dotykających człowieka. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości tego typu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Każdego roku na świecie z jej powodu umiera ponad 3 mln ludzi. W Polsce mamy około 2 mln chorych na POChP. Jakie są powody tak dużej zapadalności na tę chorobę? Jak ją leczyć? Odpowiadamy na te pytania, bazując na doświadczeniach pulmonologa prof. dr hab. med Dariusz Ziory.

Co to jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)?

POChP jest chorobą układu oddechowego wynikającą z chronicznego stanu zapalnego w nabłonku oskrzeli i płucach. Nieprawidłowości te prowadzą do zwężenia dróg oddechowych, co z kolei wiąże się z ograniczeniem przepływu powietrza. Osoby chorujące na POChP mają więc problemy z oddychaniem oraz przewlekły kaszel z flegmą. Płuca są mniej zdolne do przyjmowania tlenu i pozbycia się dwutlenku węgla, więc do wcześniej wymienionych objawów dochodzi coraz większe zmęczenie spowodowane dusznościami. Przewlekła obturacyjna choroba płuc zwykle rozwija się z powodu długotrwałego uszkodzenia płuc w wyniku wdychania szkodliwej substancji, zwykle dymu papierosowego. Praca, w której ludzie są narażeni na pył, opary i chemikalia, może również przyczynić się do rozwoju POChP.

Diagnostyka

Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc rozpoznaje się na podstawie wywiadu i prostego testu oddechowego tj. spirometrii.  Polega ona na mierzeniu objętości i pojemności płuc oraz przepływów powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach. Kluczowy dla diagnostyki tej choroby jest wskaźnik Tiffneau (FEV1%VC), który u osób z POChP spada poniżej 70% po inhalacji lekiem rozszerzającym oskrzela.

Badaniami dodatkowymi potwierdzającymi to schorzenie są także:

  • pletyzmografia (ocena całkowitej pojemności płuc oraz pojemności zalegającej),
  • gazometria krwi (ocena wymiany gazowej oraz równowagi kwasowo-zasadowej),
  • pulsoksymetria (metoda przezskórnego oznaczania wysycenia krwi tlenem),
  • RTG i tomografia komputerowa płuc.

W gabinecie prof. dr hab. med Dariusz Ziory możesz liczyć na kompleksowe badanie pulmonologiczne oraz możliwość wykonania spirometrii.

Leczenie

Przy tej chorobie bardzo ważna jest profilaktyka, więc pacjent powinien jak najszybciej rzucić palenie i unikać kontaktu z innymi substancjami drażniącymi. Istotna jest także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Leczenie POChP jest wyłącznie objawowe i polega głównie na przyjmowaniu leków rozkurczających oskrzela i przeciwzapalnych preparatów przeciwcholinergicznych. Dużą rolę odgrywa rehabilitacja pulmonologiczna, która uczy, jak radzić sobie z objawami POChP w celu poprawy jakości życia. Osoby z niewydolnością oddechową stosują także tlenoterapię domową.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz