Materiał Partnera

Czym jest projekt koncepcyjny wnętrza?

Czym jest projekt koncepcyjny wnętrza?

Zakup własnego mieszkania lub domu to szansa, by stworzyć przestrzeń w stu procentach dostosowaną do naszych potrzeb. Wymaga to jednak wiele pracy, a nierzadko również kreatywności, by przekształcić nasze plany i wyobrażenia w rzeczywistość. Nieocenioną pomocą będzie skorzystanie z usług pracowni projektowania wnętrz. Jednym z etapów takiej współpracy jest stworzenie projektu koncepcyjnego.

Spotkanie z inwestorem

Kontakt z klientem to podstawa pracy projektanta wnętrz. Omówienie planów oraz badanie potrzeb są niezbędne, by zaprojektować wnętrze, z którego inwestor będzie w pełni zadowolony. Nie są to też kwestie uniwersalne – nie ma dwóch identycznych mieszkań, domów. Każda rodzina, osoba sięgająca po pomoc specjalisty w dziedzinie aranżacji wnętrz ma swoje, indywidualne wymagania, które wynikają z liczby domowników, prowadzonego trybu życia, sposobu spędzania wolnego czasu, a także związane są z lubianymi kolorami czy stylem. Zadaniem projektanta jest dowiedzieć się tego wszystkiego i na tej podstawie stworzyć projekt: funkcjonalny, koncepcyjny lub wykonawczy, w zależności od zakresu współpracy, na jaki się decydujemy.

Dobrym momentem na zaangażowanie architekta wnętrz jest etap tworzenia koncepcji architektoniczno-budowlanej – w przypadku domów jednorodzinnych. Wówczas zyskamy pewność, że powstający budynek będzie w pełni zgodny z naszymi potrzebami. Warto też skorzystać z pomocy profesjonalisty tuż po zakupie mieszkania, by było ono wykończone i wyposażone jeszcze przed przeprowadzką. Należy jednak zaznaczyć, że do pracowni wnętrz możemy udać się w każdym momencie, jeśli planujemy remont lub zmianę aranżacji. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by poddać nasze lokum metamorfozie, która podniesie jego dotychczasową funkcjonalność.

Zakres projektu koncepcyjnego

Wyróżnić możemy trzy rodzaje projektów wnętrz. Są to wspomniane już projekty funkcjonalny, koncepcyjny, a także wykonawczy. Pierwszy dotyczy układu funkcjonalnego mieszkania lub domu, drugi obejmuje ponadto kolorystykę i sugestie materiałów, natomiast trzeci również konkretne rozwiązania w kwestii wyposażenia, często przygotowane na indywidualne zamówienie. Jak wyjaśnia pracownia projektowania wnętrz i ceramiki Artmetry2 każdy z nich realizowany jest na podstawie spotkania z inwestorem. Wszystkie obejmują też inwentaryzację oraz układ funkcjonalny w kilku wariantach, z których wybierany jest ten finalny.

Projekt koncepcyjny wymaga omówienia dodatkowo upodobań czy też wymagań inwestorów w zakresie barw i materiałów, jakie mają znaleźć się we wnętrzu. Dzięki uzupełnieniu układu funkcjonalnego tymi informacjami może powstać model 3D. Fotorealistyczna wizualizacja ułatwia natomiast wyobrażenie sobie, jak mieszkanie będzie wyglądało po zakończeniu prac. W ten sposób otrzymujemy gotową koncepcję, jaką możemy się kierować przy dokonywaniu zakupów czy rozmowach z firmą budowlaną. Znacząco przyspieszy to realizację całej inwestycji, a my unikniemy trudnych decyzji przy wyborze odpowiednich rozwiązań.

Opracowanie:
Mielec, Ćwiklińskiej 48
tel. 787 323 795
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz