Artykuł sponsorowany

Czym jest pospółka i jakie ma zastosowanie? Tłumaczą specjaliści z firmy IRKOP

Czym jest pospółka i jakie ma zastosowanie? Tłumaczą specjaliści z firmy IRKOP

Firmy dystrybuujące i przewożące kruszywa budowlane, w tym drogowe, obsługują każdego roku dziesiątki inwestorów indywidualnych, biznesowych oraz podmioty publiczne. Przy większości inwestycji potrzebne są bowiem kamienie, piaski, żwir kwarcytowy, kruszywa odwęglane, a także te sortowane. Doskonale wie o tym zespół firmy IRKOP, która dostarcza nowoczesną flotą pojazdów materiały o różnych frakach. Przykładem jest pospółka o bardzo szerokim zastosowaniu. Czym ona jest i przy jakich inwestycjach budowlanych musi być zamówiona w dużej ilości?

Pospółka, czyli mieszanka piaskowo-żwirowa

Pospółka zaliczana jest do mieszanek piaskowo-żwirowych, a także bardzo ważnych kruszyw budowlanych, drogowych oraz ogrodniczych. Dostarczana jest ona na place budów i do zakładów przemysłowych przez floty transportowe takich firm jak IRKOP w postaci sortowanej lub niesortowanej. Oznacza to, że pospółka może być oczyszczona z różnych zanieczyszczeń np. gliny, albo może takiej obróbki nie przechodzić. Ponadto dana mieszanka może mieć określone uziarnienie i skład, co ważne jest przy ustalaniu jej zastosowania. Jak powstaje zaś pospółka?

Specjaliści z firmy IRKOP zdradzają, że mieszanki piaskowo-żwirowe najczęściej sprzedawane są jako kruszywa naturalne, czyli pozyskane z odkrywek i w odpowiedni sposób przygotowane do sprzedaży. Na rynku dostępne są również materiały syntetyczne zwane pospółką kwalifikowaną, ale ze względu na obniżone parametry techniczne lepiej jej nie stosować w budownictwie, przemyśle czy drogownictwie, zwłaszcza przy inwestycjach wymagających najwyższej jakości materiałów. Wtedy warto zainteresować się m.in. pospółką z wody, która uważana jest za mieszankę wysokiej klasy o wyjątkowo dużej nośności i o doskonałym współczynniku zagęszczenia.

Zastosowanie pospółki – budownictwo, ogrodnictwie, drogownictwo i przemysł

Zastosowanie pospółki jest bardzo szerokie, a firma IRKOP obsługuje w ramach jej dostaw inwestycje z sektora budowlanego, ogrodniczego, drogowego oraz przemysłowego. Mieszanka piaskowo-żwirowa stosowana może być bowiem jako warstwa utwardzająca pod parkingi, chodniki, bruk oraz fundamenty, a także ceniona jest za swoje własności filtracyjne. Dzięki temu chętnie wykorzystują ją pracownie ogrodnicze, rolnicy oraz wykonawcy nasypów przy drogach, trakcjach kolejowych, oczyszczalniach ścieków i przy sztucznych stawach. Potwierdza to w następujących słowach jeden z pracowników firmy IRKOP:

Jako iż nasz zespół prócz dostaw kruszyw sam wykonuje roboty ziemne, wykopy stawów i niwelacje terenów wiemy doskonale, jak ważne jest stosowanie wysokiej klasy pospółki. Mieszanka ta ułatwia wiele prac, pozwalając na ich wykonywanie nawet w trudnych warunkach. Istotne jest jednak wybranie jej spośród materiałów naturalnych sortowanych oraz tych o określonej frakcji.


Specjalista ten dodaje, iż pospółka jest też wykorzystywana w przemyśle prefabrykacyjnym, betoniarskim, chemicznym oraz budowlanym. Służy wtedy do produkcji bloczków betonowych, betonu, cementów czy zapraw i klejów.

Rodzaje pospółki ze względu na frakcje

Pospółka sprzedawana jest na rynku w różnych rodzajach, jeśli chodzi o jej zastosowanie – pospółka ogrodowa, pospółka drogowa, pospółka budowlana – a także skład, klasę oraz frakcję. Na ostatniej własności warto się jednak zatrzymać, bo to ona w dużej mierze wpływa na to, czy dana partia będzie wypełniała wymagania danej inwestycji, czy też nie. Jak ustalana jest zatem frakcja pospółki? Jak tłumaczą specjaliści z firmy IRKOP, producenci są zobowiązani do badania krzywej uziarnienia swoich kruszyw, a także do spełniania restrykcyjnych norm PN-EN dotyczących właśnie frakcji pospółki. Dla przykładu za pospółkę gliniastą uznaje się mieszankę z 2-procentową zawartością iłu. Frakcja kamienna zaś posiada kamyczki o średnicy nawet 40 mm. Mniejsze– w zakresie 2-40 mm – ma zaś frakcja żwirowa, która jest najbardziej popularna w naszym kraju. Tworzona jest ona zaś z wykorzystaniem specjalistycznych sit.

Jeśli chodzi zaś o graniczny poziom uziarnienia dla pospółki w Polsce, są to frakcje od 0,075 mm do 63 mm. Firma IRKOP najwięcej zamówień przyjmuje zaś na mieszankę piaskowo-żwirową o kruszywach w zakresie 2-8 oraz 8-16 mm. To ona ceniona jest za swoje uniwersalne zastosowanie zarówno w drogownictwie, jak i w ogrodnictwie, przemyśle prefabrykacyjnym oraz budownictwie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz