Czym jest pompa hydrauliczna?

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem, które zasila napęd hydrauliczny odpowiednimi ilościami cieczy roboczej, czyli oleju. Musi być on pod wysokim ciśnieniem, żeby cały proces przebiegł prawidłowo. Jej głównym zadaniem jest zamiana energii mechanicznej (kinetycznej) wysyłanej z silnika napędowego na energię hydrauliczną. Bez tego urządzenia funkcjonowanie hydrauliki przemysłowej byłoby niemożliwe, a z jego udziałem jest wręcz nieograniczone.
Podział pomp hydraulicznych ze względu na konstrukcję
Na rynku znajdziemy cztery podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych – śrubowe, zębate, łopatkowe oraz wielotłoczkowe. Można również klasyfikować je ze względu na układy o wydajności stałej i zmiennej. Jednak skupmy się na tym pierwszy podziale, który dotyczy konstrukcji i umówmy go szczegółowo.
Pompy śrubowe – budowa tego typu pomp bazuje na śrubie ślimakowej i nie w niej zaworów. Wprawia ona w bieg czynnik dzięki zastosowaniu ruchu roboczego, a sama ciecz przedostaje się na następujące obszary – korpus pompy i płaty śruby. Pompy śrubowe charakteryzują się dużą wydajnością, ale nie są tak wydajne, jak pompy zębate.
Pompy zębate – są najchętniej wykorzystywanym rodzajem pomp, ze względu na mało skomplikowany mechanizm oraz długą żywotność. Obieg czynnika roboczego odbywa się dzięki ruchowi dwóch kół zazębiających się, które transportują olej do kanału wlotowego.
Pompy łopatkowe – służą do pompowania czystych cieczy i gazów. Charakteryzuje je wydajność, możliwość wytwarzania dużej prędkości obrotowej i niezbyt głośna praca. Ich głównym elementem jest wirnik łopatkowy, który rozpiera łopatki przy użyciu energii ze sprężyn. W ten sposób czynnik roboczy dociera z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej.
Pompy wielotłoczkowe – ten typ pompy pod względem konstrukcyjnym łączy w sobie różne rodzaje jednostek i dzieli się na pompy promieniowe oraz osiowe. Te pierwsze wprawiają w ruch czynnik roboczy dzięki pochylonej tarczy, a drugie przez użycie mimośrodowego obrotowego pierścienia.
Gdzie stosuje się pompy hydrauliczne?
Bez pompy żadne urządzenie hydrauliczne nie mogłoby działać. Dlatego mają one zastosowanie w wielu branżach mi.n. motoryzacyjnej, elektronicznej, spożywczej, a nawet mleczarskiej. W związku z dużym zapotrzebowaniem, na rynku znajdziemy wiele hurtowni pomp hydraulicznych. Jednym ze sprawdzonych miejsc jest firma Frejus. Zatrudnieni w niej specjaliści, od osiemnastu lat zaopatrują klientów na terenie Polski i poza granicami kraju. Ich bogate doświadczenie i nieustanny rozwój pozwolił im podjąć produkcję układów hydraulicznych do maszyn i pojazdów rolniczych, maszyn leśnych, samochodów ciężarowych, koparek i dźwigów. Zajmują się oni również produkcją i regeneracją siłowników hydraulicznych, sprzedażą części zamiennych oraz serwisem komponentów hydraulicznych do maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłowych i leśnych.