Materiał Partnera

Czym jest plexi oraz jakie ma właściwości i zastosowanie?

Czym jest plexi oraz jakie ma właściwości i zastosowanie?

Plexi to tworzywo, które znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i doceniane jest przez wielu przedsiębiorców. Materiał ten, ze względu na swoje korzystne właściwości oraz stosunkowo niską cenę, towarzyszy człowiekowi w wielu obszarach jego działalności. Dowiedz się, czym dokładnie jest plexi, jakie posiada właściwości oraz gdzie jest wykorzystywane. Zapraszamy do lektury!

Czym jest plexi?

Plexi to całkowicie przezroczyste tworzywo sztuczne składające się z polimetakrylanu metylu, które powstaje w procesie polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. Materiał ten w swojej pierwotnej formie jest bezbarwny i sztywny, jednak w łatwy sposób można nadać mu kolor, a dzięki swojej termoplastyczności ulega bezproblemowemu kształtowaniu. Plexi często określane jest jako szkło akrylowe, szkło organiczne, plexiglas, pleksa lub metapleks.

Jakie właściwości ma plexi?

Plexi to przede wszystkim materiał całkowicie przezroczysty. Jego istotnymi zaletami są odporność na działanie promieniowania UV oraz termoplastyczność. Produkty z plexi mogą być narażone na długotrwałe działanie słońca, a mimo to nie będą w charakterystyczny sposób żółknąć. Materiał ten można dowolnie kształtować po rozgrzaniu go do odpowiedniej temperatury, co stwarza nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Jedyną wadą plexi jest mała twardość, która umożliwia łatwe zarysowanie powierzchni materiału.

Jakie zastosowanie ma plexi?

Plexi posiada właściwości, które sprawiają, że materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Jednym z podstawowych obszarów stosowania tego tworzywa jest produkcja elementów reklamowych. Plexi świetnie nadaje się do wytwarzania tablic, prezenterów, gablot, kasetonów, ekspozytorów, a także podświetlanych napisów. Producentem tego typu przedmiotów z plexi jest firma Nako Plus, z siedzibą w Lublinie, która oferuje swoim klientom produkty różnego rodzaju, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Plexi jest materiałem, który może być grawerowany m.in. za pomocą techniki laserowej, co stwarza dodatkowe możliwości marketingowe. Tworzywo to wykorzystywane jest także w innych gałęziach przemysłu. Plexi świetnie sprawdza się w budowie maszyn, osłon, pojemników, a także sprzętu laboratoryjnego. Jest również chętnie wykorzystywane przez architektów oraz dekoratorów wnętrz.

Opracowanie:
Lublin, Stefczyka 40
tel. 81 745 50 62
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz