Materiał Partnera

Czym jest pełna księgowość i kto powinien zająć się jej prowadzeniem?

Czym jest pełna księgowość i kto powinien zająć się jej prowadzeniem?

Działalność gospodarcza to bardzo złożony i często wymagający ogromnej wiedzy z zakresu rachunkowości temat. Dotyczy on zarówno prywatnych przedsiębiorstw jak i fundacji, stowarzyszeń oraz spółek handlowych. Obowiązkiem tych firm jest oczywiście prowadzenie pełnej księgowości, a my sprawdzimy, czym to dokładnie jest oraz kto powinien zająć się jej profesjonalnym prowadzeniem.

Definicja pełnej księgowości

Pełna księgowość to zagadnienie, które dotyczy obowiązkowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w postaci rejestracji przychodów oraz rozchodów określonego podmiotu. Do prawidłowego prowadzenia ksiąg rachunkowych niezbędne jest utworzenie kont analitycznych, kont syntetycznych, a także wciąganie do ewidencji wszelkich zdarzeń księgowych jak również składanie raportu (najczęściej corocznego) w postaci sprawozdań finansowych. Dokładne prowadzenie pełnej księgowości pozwala na rozliczenie podatku dochodowego oraz całkowity wgląd i kontrolę nad kondycją finansową podmiotu, którego księgowość ta dotyczy.

Kogo dotyczy prowadzenie pełnej księgowości?

Jeśli chodzi o prowadzenie pełnej księgowości, to jest ono wymagane dla wszystkich osób, które prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą a także wszystkich rodzajów spółek handlowych (np. spółka jawna, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa, partnerska) oraz stowarzyszeń i fundacji.

Kto powinien zajmować się prowadzeniem pełnej księgowości?

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest pełna księgowość, to warto również dowiedzieć się, kto powinien zająć się jej prowadzeniem. Otóż prowadzenie pełnej księgowości zawsze powinniśmy powierzyć po prostu komuś, kto się na tym zna, czyli wykształconemu księgowemu bądź rewidentowi. Jest to opcja najbardziej polecana, choćby dlatego aby uniknąć jakichkolwiek kłopotów podczas kontroli urzędu skarbowego bądź rozliczania się z prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepsze usługi z zakresu prowadzenia pełnej księgowości oferuje Agencja Biegłych Rewidentów Tax-2 sp. Z.o.o.

Dlaczego prowadzeniem pełnej księgowości powinni zająć się profesjonaliści?

Prowadzenie pełnej księgowości firmy to bardzo złożony temat z zakresu rachunkowości, a powierzenie go profesjonalistom niesie za sobą naprawdę dużą ilość korzyści, wśród których są na pewno:

  • pilnowanie terminów
  • rzetelne i dokładne prowadzenie ksiąg rachunkowych
  • brak niespodziewanych kar finansowych nakładanych przez urzędy państwowe
  • pełny wgląd w finanse firmy
  • wykwalifikowany personel firmy oferującej usługi księgowe
Opracowanie:
Wrocław, al. Kochanowskiego 17
tel. 71 328 35 49
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz