Materiał Partnera

Czym jest pantomogram i kiedy się go wykonuje?

Czym jest pantomogram i kiedy się go wykonuje?

Pantomogram to panoramiczne zdjęcie żuchwy. Wykonuje się je w wielu różnych przypadkach, zazwyczaj po wcześniejszych uzgodnieniach z lekarzem, szczególnie dentystą. Was również czeka przeprowadzenie tego badania? W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, które warto wiedzieć na jego temat. Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do lektury.

Czym jest pantomogram

Pantomogram to nic innego, jak rodzaj zdjęcia rentgenowskiego, który obejmuje okolice szczęki. Takie zdjęcie pantomograficzne wykonywane jest za pomocą specjalistycznego aparatu. Prześwietla on dokładnie zęby, szczękę, żuchwę, a także stawy skroniowo-żuchwowe. Elementy te są następnie przedstawione na zdjęciu i pozwalają ocenić stan kości szczęki, przyzębia oraz przede wszystkim całych zębów. Taka panorama jamy ustnej wykonywana jest podobnie jak inne zdjęcia rentgenowskie. Głowa pacjenta jest umieszczana pod aparatem, a zęby muszą ściskać specjalny uchwyt z wkładką, która pozwala na otrzymanie precyzyjnego ujęcia. Ten zabieg wiąże się z przepuszczeniem przez głowę pacjenta wiązki promieni RTG, które są następnie skanowane w sposób umożliwiający osiągnięcie najlepszej jakości zdjęcia przy najniższej dawce promieni. Badanie pantomograficzne jest w całości bezbolesne. W celu ochrony narządów wewnętrznych przed promieniowaniem pacjent ubiera specjalną kamizelkę, a zdjęcie wykonuje się w zamkniętym pomieszczeniu.

Kiedy warto go wykonać?

Przesłanki do wykonania takiego zdjęcia rentgenowskiego są bardzo różne. Najczęściej wiąże się to z założeniem aparatu ortodoncyjnego. Dzięki takiej panoramie lekarz może ocenić układ zębów, ich rozmieszczenie i w ten sposób precyzyjnie dopasować aparat, by jak najlepiej spełniał on swoją powinność. Często dopiero w takim prześwietleniu widać, skąd bierze się dana nierówność i dlaczego zęby się krzywią. Pantomogram jest wykonywany również podczas urazów szczęki lub w związku z różnymi, poważnymi chorobami zębów, czasami także w zaawansowanym stadium próchnicy. Co więcej, dentysta z pewnością zaleci zdjęcie pantomograficzne przed usunięciem zęba, w szczególności ósemek. To one najczęściej wymagają ingerencji stomatologicznej.

Gdzie najlepiej wykonać pantomogram?

Aby wykonać pantomogram, warto udać się w zaufane i sprawdzone miejsce. Niestety wciąż w wielu placówkach nie są zachowywane najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Ośrodkiem, który robi zdjęcia pantomograficzne i zdecydowanie pracuje według najwyższych standardów jest Panoramik Centrum Diagnostyczne zlokalizowane w centrum Warszawy. Jeśli potrzebujecie wykonać takie zdjęcie w stolicy, to jest to zdecydowanie dobry wybór.

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie wykonywane w celu prześwietlenia zębów, szczęki oraz kości żuchwy. Zazwyczaj jest wymagane przed założeniem aparatu ortodoncyjnego lub usunięciem zębów. Decydując się na takie badanie, warto udać się w zaufane miejsce, by mieć pewność, że zostanie ono wykonane w należyty sposób.

Opracowanie:
Warszawa, Świętokrzyska 18
tel. 22 418 24 09
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz