Materiał Partnera

Czym jest osprzęt odgromowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

Czym jest osprzęt odgromowy i dlaczego warto w niego zainwestować?

W dawnej Europie uderzenie pioruna było interpretowane jako kara za grzechy. Dzisiaj niewielu ludzi wierzy w przesądy, co nie zmienia faktu, że uderzenie pioruna w budynek często kończy się poważnymi uszkodzeniami urządzeń grzewczych, instalacji elektrycznej i alarmów, dlatego tak ważne jest, aby wyposażyć się w osprzęt instalacji odgromowych. 

Czym jest instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa wchodzi w skład instalacji elektrycznej domu. Jej zadaniem jest ochrona budynku przed wyładowaniami atmosferycznymi. Tworzy drogę, którą przepływa prąd z dachu do gruntu. W ten sposób nie napotyka na opór, omija konstrukcję obiektu, nie narażając jej na uszkodzenia. Piorun, chociaż jest pięknym i fascynującym zjawiskiem potrafi wyrządzić wiele zniszczeń oraz krzywd. Uderzenie pioruna w dom może nie tylko uszkodzić instalację elektryczną i urządzenia podłączone do prądu, ale także spowodować pożar. Jak tłumaczą specjaliści z firmy HenK-EL, będącej producentem instalacji odgromowych, każdy budynek mieszkalny oraz taki, w którym na co dzień przebywa sporo ludzi powinien być wyposażony  w ochronę odgromową. Taka inwestycja jest elementem troski o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny, w stopniu nie mniejszym niż czujnik czadu, czy alarm przeciwwłamaniowy. Warto wygospodarować w budżecie domowym fundusze na zakup instalacji odgromowej. 

Dlaczego warto zainwestować w instalację odgromową?


Już od dziecka jesteśmy uczeni, że podczas burzy należy wypiąć z gniazdek wszystkie urządzenia elektrycznie i elektroniczne. Jest to pierwsza podstawowa czynność, dzięki której możemy uniknąć zniszczenia sprzętu elektronicznego. Dlatego, aby nie narażać się na wysokie koszty naprawy lub wymiany naszych urządzeń, gdy tylko usłyszymy zbliżającą się burzę, powinniśmy odłączyć od zasilania komputery, telewizory i inny sprzęt elektroniczny. Niestety, taka forma ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi nie daje nam stuprocentowej pewności, że piorun nie uderzy w nasz budynek. Dlatego warto zainwestować w osprzęt instalacji odgromowej, który wydaje się być dość skomplikowany, ale w rzeczywistości działa na bardzo prostej zasadzie odprowadzania prądu do ziemi. Składa się ze zwodów, umieszczanych na dachach i ścianach budynków, które odpowiadają za przyjmowanie wyładowań. Prąd przepływa przewodami odprowadzającymi do uziomów, czyli instalowanych w ziemi metalowych elementów, których zadaniem jest rozpraszanie energii, pochodzącej od pioruna.

Opracowanie:
Radomsko, Spółdzielcza 8
tel. 44 682 33 43
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz