Artykuł sponsorowany

Czym jest odwadnianie igłofiltrowe?

Czym jest odwadnianie igłofiltrowe?
Różnego rodzaju wykopy są nieodłącznym elementem dosłownie każdego placu budowy. Każdorazowo istnieje konieczność zapewniania im stabilności, dzięki której zwiększy się również bezpieczeństwo pracowników. Zdecydowanie największych problemów potrafi przysporzyć gromadząca się na dnie woda. Aby się jej pozbyć, specjaliści wykorzystują technikę igłofiltrową. Na czym ona polega?

Zasada działania odwadniania igłofiltrowego


W bardzo dużym uproszczeniu sam igłofiltr to niż innego niż przewód rurowy zakończony filtrem w formie perforacji. Zostaje on umieszczony w ziemi na odpowiedniej głębokości w taki sposób, aby sekcja perforowana sięgała poniżej docelowego poziomu wód gruntowych. Zazwyczaj jest to od 4 do aż 6 metrów. Co do zasady igłofiltry rozmieszczane są dookoła wykopu w odstępach 100 centymetrów.

Następnie zostają one podłączone do specjalistycznie zaprojektowanych kolektorów ssących, a te zaś, bezpośrednio do agregatu pompowego. Agregat wytwarzając podciśnienie, umożliwia zasysanie nadmiaru wody i jej systematyczne odprowadzenia poza obszar robót. Działanie całego układu prowadzi do systematycznego obniżenia się poziomu wody, a co za tym idzie, możliwości bezpiecznego przeprowadzenia robót budowlanych takich jak np. układanie rur kanalizacyjnych czy wodociągowych.

Odwadnianie igłofiltrowe charakteryzuje się doskonałą wydajnością oraz bardzo małą inwazyjnością. Pełne zautomatyzowanie procesu wyklucza jakąkolwiek potrzebę zaangażowania osób trzecich lub dodatkowych pracowników. Niemniej jednak konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz ogromna odpowiedzialność, poniekąd wymuszają powierzenie wykonawstwa jedynie doświadczonym fachowcom. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zastosowanie instalacji igłofiltrowej


Ogromną zaletą instalacji igłofiltrowej jest uniwersalność jej wykorzystania. Jej wyjątkowo skuteczne działanie widać przede wszystkim podczas prac związanych z odwadnianiem geotechnicznym polegającym na obniżeniu poziomu wody w celu zwiększenia stabilności i konsolidacji gruntu. Igłofiltry świetnie sprawdzą się również podczas przeprowadzania odwodnienia okresowego polegającego na obniżeniu poziomu wody dla prac konstrukcyjnych i inżynieryjnych wymagających wykopów, które sięgają poniżej naturalnego poziomu wód gruntowych. Na szeroką skalę igłofiltry stosowane są także w przypadku odwadniania wykopów budowlanych oraz ogólnego obniżania poziomu wód gruntowych.

Jeżeli zatem zaistnieje konieczność wdrożenia tego właśnie rozwiązania, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ofertę firmy hydrotechnicznej prowadzonej przez Mariusza Majewskiego. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj zarówno na indywidualne podejście do każdego zlecenia, jak i bardzo atrakcyjne warunki cenowe. W ramach ciekawostki należy potraktować fakt, że instalacja igłofiltrowa może być wykorzystywana do uzyskiwania wody pitej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz