Artykuł sponsorowany

Czym jest ochrona zniżek OC i jak działa?

Czym jest ochrona zniżek OC i jak działa?

Zniżki na wykupienie polisy OC są bardzo ważne dla wielu kierowców. Uzyskuje się je za bezszkodową jazdę. W związku z tym konieczne jest bezpieczne poruszanie się po drogach, aby mieć takie zniżki i by ich nie stracić. Niestety na drodze mogą przytrafić nam się rozmaite sytuacje, np. stłuczka. Jeśli będzie ona spowodowana z naszej winy, wówczas stracimy zniżki. Ratunkiem może być ochrona zniżek. Czym ona jest?

Ochrona zniżek ubezpieczeń komunikacyjnych – czy jest?

Wielu kierowców posiada maksymalne zniżki na zakup ubezpieczenia OC. Dla takich osób duże znaczenie może mieć ich utrzymanie, ponieważ wszelkie straty zniżek będzie wiązały się z droższym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jednym ze sposobów na utrzymanie zniżek jest ich ochrona, którą określa się jako gwarancję zachowania zniżek. Towarzystwa ubezpieczeniowe jak np. Big Baltona z Otwocka w województwie mazowieckim, zazwyczaj oferują takie rozwiązanie jako dodatek do polisy OC lub ubezpieczenia autocasco. Właściciel pojazdu, który zdecyduje się na wykupienie tej dodatkowej opcji, ma gwarancję, że w przypadku spowodowania kolizji drogowej, jego zniżki za bezszkodową jazdę nie ulegną zmianie.

Decydując się na taką ochronę, musimy być jednak uważni, ponieważ niektóre agencje ubezpieczeniowe oferują np. ochronę pierwszej szkody lub wykluczenie szkody. Oczywiście w większości przypadków ochrona zniżek komunikacyjnych działa na podobnych zasadach. Oznacza to, że wyrządzona szkoda nie jest brana pod uwagę przez ubezpieczyciela w trakcie wyliczania składki OC lub AC w związku z kolejną umową.

Czy ochrona zniżek zabezpiecza przed wyższym kosztem składki ubezpieczeniowej?

Dla wielu właścicieli samochodów ochrona zniżek to dodatek do ubezpieczenia, który jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ jej zakup nie zwiększa składki polisy OC i AC na kolejny rok, nawet w przypadku, gdy dojdzie do kolizji drogowej z ich winy. W rzeczywistości to tak nie działa, ponieważ żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może zagwarantować nam, że ceny ubezpieczeń się nie zmienią. Oznacza to, że ubezpieczyciel może podnieść ceny składek ubezpieczeniowych wszystkim kierowcom, jeżeli koszty likwidacji szkód oraz wydatki związane z prowadzeniem działalności były wyższe od oczekiwanych. W związku z tym każdy właściciel samochodu musi być gotowa na to, że składka na polisę OC i AC może wzrosnąć, nawet gdy zostały zachowane wszystkie zniżki za bezszkodową jazdę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o ochronie zniżek?

Umowę związaną z ochroną zniżek komunikacyjnych należy dokładnie sprawdzić, ponieważ nie tylko składka na ubezpieczenie OC i AC może wzrosnąć. Warto również pamiętać o tym, że ochrona zniżek działa tylko w towarzystwie, w którym kupiliśmy ubezpieczenie i nie stanowi ona gwarancji zachowania nienagannej historii ubezpieczenia. Wszystkie ubezpieczalnie mają obowiązek zgłoszenia szkody, która była likwidowana z polis komunikacyjnych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzieje się tak również wtedy, gdy właściciel pojazdu miał wykupioną ochroną zniżek. Poza tym ochrona zniżek komunikacyjnych zazwyczaj obejmuje tylko pierwszą kolizję. Jeśli spowodujemy kolejną stłuczkę lub inne zdarzenie drogowe, wówczas musimy liczyć się z utratą zniżek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz