Artykuł sponsorowany

Czym jest miód spadziowy i jakie są jego właściwości?

Czym jest miód spadziowy i jakie są jego właściwości?

Większość miodów, które goszczą na polskich stołach, produkowana jest z nektaru różnych kwiatów. Jednak to nie jedyny sposób na pozyskanie tego słodkiego przysmaku. Jedną z ciekawych i wyjątkowych odmian jest miód spadziowy. Lista witamin i minerałów, które zawiera jest naprawdę długa i czyni go jednym z najzdrowszych produktów tego typu. Czym dokładnie jest spadź? Jak produkuje się z niej miód i jakie ma on właściwości lecznicze?

Czym jest spadź?

Spadź zwana także rosą miodową to lepka substancja, która osadza się na drzewach w postaci kropel. Powstaje z mieszanki soków roślinnych oraz płynnych odchodów owadów takich jak miodówki, mszyce czy czerwce. Ponieważ jest słodka, spadź zwabia pszczoły, które dodatkowo ją zagęszczają. Następnie krople zbierane są przez pszczoły i transportowane do ula, gdzie wytwarzają z nich miód. Rosa miodowa wytwarza się na drzewach iglastych takich jak modrzew, świerk i  jodła. Drugą odmianą jest spadź liściasta, którą można znaleźć np. na dębie lub lipie. Mimo że wiadomo, na których odmianach powstaje, trudno jest przewidzieć, kiedy to się stanie. To dlatego miód spadziowy jest tak wyjątkowy.

Charakterystyka miodu spadziowego

Miód spadziowy w zależności od rodzaju spadzi może mieć różne właściwości. Miód z rosy miodowa z drzew iglastych charakteryzuje się silnie wyczuwalnym posmakiem igieł. Tak też również pachnie. Można go rozpoznać po ciemnobrązowym lub zielonkawym kolorze. Natomiast miód spadziowy pochodzący z drzew liściastych jest jaśniejszy. Ma specyficzny aromat, a w jego smaku można wyczuć nuty żywicy i delikatną goryczkę. Miód spadziowy jest naturalnym źródłem witamin A, C, PP, L, i witaminy z grupy B. Zawiera o wiele więcej fruktozy i glukozy niż inne odmiany miodu. W składzie znajdziemy również takie minerały jak:

  • magnez,
  • fosfor,
  • żelazo,
  • wapń,
  • miedź,
  • sód,
  • srebro,
  • cyna.

Dlaczego warto spożywać miód spadziowy?

Miody to naturalne lekarstwa, które warto spożywać nie tylko w stanach osłabienia czy przeziębienia, ale przez cały rok. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz np. na stronie naturalnezakupy.pl.  Miód spadziowy ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, a jego skuteczność została potwierdzona. Warto spożywać go dla wzmocnienia układu odpornościowego szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Dzięki zawartości gwajakolu ma właściwości wykrztuśne, dlatego świetnie sprawdza się przy chorobach górnych dróg oddechowych. Oprócz tego wzmacnia serce i układ krążeniowy, przeciwdziałając jego chorobom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz