Artykuł sponsorowany

Czym jest lęk separacyjny?

Czym jest lęk separacyjny?

W pewnym momencie życia każdego człowieka – we wczesnym dzieciństwie – występowanie lęku separacyjnego jest zjawiskiem naturalnym. Często można go zaobserwować u dzieci, które pierwszy raz mają zostać bez rodzica w przedszkolu lub zerówce. Reakcja lękiem na rozłąkę u dziecka jest zjawiskiem naturalnym z obawy przed opuszczeniem przez rodzica, od którego dziecko jest całkowicie zależne. Dzięki takiemu doświadczeniu dziecko może nauczyć się normalnej reakcji na separację. Co dzieje się z osobą dorosłą, która doświadczyła rozłąki z rodzicem w okresie wczesnego dzieciństwa?

Objawy lęku separacyjnego

Lęk separacyjny u osób dorosłych ma takie same objawy jak u dzieci, choć większość dorosłych do perfekcji opanowała skrywanie emocji, dlatego czasami trudno dostrzec wyraźne objawy u swoich bliskich. A może to właśnie Ciebie dotyczy ten problem? Wśród najczęstszych objawów lęku separacyjnego można wymienić:

  • nieuzasadniony lęk dotyczący rozstania z bliską osobą, nawet wtedy, kiedy jest to wyłącznie czasowa rozłąka np. kilkudniowy wyjazd;
  • koszmary nocne, ataki paniki;
  • uporczywe myśli i strach przed ciężką chorobą lub śmiercią bliskiej osoby;
  • nierealistycznej obawy przed nieszczęściem, chorobą, śmiercią;
  • wycofanie społeczne;

Powodów lęku separacyjnego może być wiele, a ich odkrycie może mieć znaczący wpływ na skuteczność leczenia. Do przyczyn lęku separacyjnego można zaliczyć czynnik: biologiczny, psychologiczny i środowiskowy. Podłoże biologiczne ma związek z przekazem transgeneracyjnym, są to cechy wrodzone, genetycznie dziedziczone po przodkach takie jak: reakcje na sytuacje stresowe, nerwice, depresje. Przyczyna psychologiczna to nieadekwatna reakcja na strach, nadwrażliwością emocjonalną. Przyczyna środowiskowa związana jest z brakiem opieki lub nadopiekuńczością rodziców, rozwodem rodziców, śmiercią osoby bliskiej, wypadkiem.

Jak leczyć?

Najskuteczniejszą metodą leczenia lęku separacyjnego jest psychoterapia polegająca na odnalezieniu źródła problemu, często głęboko ukrytego w sferze nieświadomej, wydobycie go do sfery świadomej i przepracowanie problemu. Psychoterapię oferują między innymi specjaliści z Centrum Psychoterapii Chopina 1A w Łomży. Terapia pod okiem doświadczonej, odpowiednio wykwalifikowanej osoby może przynieść pożądane efekty.   

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz