Artykuł sponsorowany

Czym jest kurzawka?

Czym jest kurzawka?

Kurzawka to warstwa gruntu, która jest przesączona wodą i drobnoziarnista. Wygląda jak muł albo piasek, tylko bardzo lotny i miałki.  Bywa problemem podczas przeprowadzania prac budowlanych i około budowlanych – podczas wiercenia i eksploatowania studni, podczas budowy metra, czy wydobywania surowców w górnictwie. Skąd się bierze kurzawka i czy może zniweczyć naszą budowę? Czy można sobie z nią jakoś poradzić?

Jak zapobiec problemom z kurzawką

Jeszcze przed przystąpieniem do budowy domu,  a może i nawet przed zakupem działki warto zlecić badania geotechniczne. Pomogą one stwierdzić jaki jest poziom występowania wód gruntowych, co ma znaczenie przy wyborze najbardziej odpowiednich rozwiązań przy stawianiu fundamentów. Pozwala też stwierdzić czy na interesującym nas terenie występują grunty słabonośne, do których zaliczamy piaski lub gliny w o różnym stanie gęstości i wilgotności. Z badania geotechnicznego dowiemy się także, czy grozi nam problem z kurzawką czyli rozdrobnionym zwilgotniałym piaskiem – wyjaśnia specjalistka z firmy Ogrody od A do Z. Istnieje ryzyko, już po wybudowaniu domu, że po wykonaniu wykopu w niedalekiej odległości od nowego budynku nastąpi wypłukanie  gruntu spod jego fundamentów. Wyniki badania warto pokazać wykonawcy.

Kurzawka w studni

By wykopać studnię na podwórku, trzeba dostać się za pomocą specjalistycznego sprzętu do warstwy wodonośnej i zagłębić się w nią najbardziej, jak tylko jest to możliwe. Właśnie ten wodonośny poziom bywa złożony z kurzawki. Ta problematyczna warstwa uniemożliwia kontynuowanie prac przy studni, bo ilekroć wybierzemy cały piasek, woda nanosi następną warstwę. Mimo wielokrotnego wybierania, proces ten wciąż się powtarza. Intensywne naruszanie warstwy skutkuje tym, że konstrukcja studni się niszczy, a osoba wybierająca piasek coraz głębiej się zanurza. Istnieje nawet ryzyko, że zostanie wciągnięta przez kurzawkę wskutek działania ciśnienia wody, podobnie, jak się to czasem dzieje na bagnach. Można nie tylko stracić studnię, ale też zaryzykować swoje zdrowie.

Kurzawka fachowym okiem

Rozwiązaniem problemów z kurzawką jest pogłębienie studni kręgowej, najlepiej metodą bezinwazyjną i działającą długofalowo.  Problemy często wynikają stąd, że zawory zwrotne, podłączone do pomp, wchłaniają piasek, gdy kurzawka się unosi, wskutek czego kurzawka się zaciera. Wówczas najczęściej skraca się ssącą rurę, ale stałe obniżanie wód gruntowych i zamulanie ostatecznie skutkuje brakiem wody w studni. Dlatego fachowe pogłębienie studni kręgowej jest dobrym rozwiązaniem. W górnictwie natomiast z kurzawką walczy się na kilka sposobów: od obniżania poziomu wód gruntowych, poprzez elektroosmozę (metodę osuszania murów z wykorzystaniem przepływu fal elektromagnetycznych)  aż po traktowanie gruntu tak niskimi temperaturami, by uległ zamarznięciu.

Oceń artykuł (5)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz