Artykuł sponsorowany

Czym jest kruszywo i gdzie jest stosowane?

Czym jest kruszywo i gdzie jest stosowane?

W budownictwie stosuje się mnóstwo materiałów naturalnego pochodzenia, a także wytworzonych z odpadów poprodukcyjnych i wydobywczych. Są to przede wszystkim kruszywa i masy ziemne, które spełniają warunki i normy budowlane. Te rodzaje surowców wykorzystywane są do budowy dróg lub autostrad. Kruszywo to sypki materiał organicznego lub mineralnego pochodzenia. Sposób jego pozyskiwania może być różny, dlatego wyróżniamy kruszywa naturalne i sztuczne.

Kruszywo naturalne – czym się charakteryzuje?

Jest to kruszywo pochodzenia mineralnego, które uległo rozdrobnieniu w wyniku procesu erozji lub mechanicznego rozdrobnienia przez skały lite. Kruszywo naturalne może być uszlachetniane przez liczne przesiewania i płukanie (eliminacja zanieczyszczeń pylistych o rozmiarach ziaren do 0,05 mm). Otrzymuje się je z dna jezior, rzek, a także kopalni piasku i żwiru. Kruszywa naturalne mogą być żwirowe i łamane w procesie mechanicznego rozdrabniania skał, np. grys i tłuczeń.

Żwir jest osadową skałą okruchową, o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów. Występuje w luźnej postaci. Zazwyczaj wykorzystuje się go w postaci komponentu betonów towarowych oraz mas bitumicznych, które stosuje się na nawierzchniach dróg oraz w formie materiału do podbudowy drogi.

Grys jest kruszywem mechanicznie rozdrabnianym, wykorzystywanym do tworzenia warstw wyrównawczych, wiążących i ścieralnych. Tłuczeń stosowany jest do produkcji betonów, nawierzchni kolejowych i drogowych. Jego ziarna cechuje szorstkość oraz kształt sześcianu lub ostrosłupa.

Piasek budowlany – zastosowanie

Piasek jest najdrobniejszym kruszywem budowlanym. Jego ziarna mają wymiary nie przekraczające 4 mm. Specjalne zastosowania wymagają najdrobniejszego piasku, tak zwanego kwarcowego – o ziarnie do 1 mm. Obecnie na rynku dostępny jest również piasek kwarcowy frakcji np. do 0,5 lub 0,7 mm.

Mieszanka betonowa to podstawa w pracach budowlanych. To właśnie za jej pomocą wykonuje się fundamenty, stropy, wylewki podłogowe i wiele innych. Mieszankę tworzy się, stosując piasek. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać, dokładając odpowiednią ilość żwiru. 

Jako, że kruszywo stanowi ok. 80% masy mieszanki betonowej, jego parametry są bardzo ważne, ponieważ wpływają na jakość uzyskanego betonu. Żwir, posiadający dużą wytrzymałość na ściskanie przenosi obciążenia, natomiast piasek pełni rolę zapełniacza szczeliny między grubszym kruszywem. 

Piasek potrzebny jest również do wykonania zaprawy na placu budowy. Zaprawa murarska składa się m.in. z przesianego piasku o średnicy do 2 mm, zaprawa na tynk wewnętrzny - do 1 mm, a zaprawa na posadzkę - do 0,5 mm. Rozmiar ziaren w tynkach ma decydujący wpływ na fakturę, jaką chcemy osiągnąć.

Jeśli potrzebujemy dobrego rodzaju kruszywa, warto zwrócić się do firmy Zarabski Leszek Zarabski, z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

Opracowanie:
Gorzów Wielkopolski, Tkacka 7
tel. 606 335 841
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz