Materiał Partnera

Czym jest KPiR?

Czym jest KPiR?

Prowadzenie własnej działalności to marzenie wielu wchodzących na rynek pracy osób. Oprócz mnóstwa zalet i satysfakcji wiąże się to także z obowiązkami, które nie zawsze są przyjemne. Jednym z najmniej lubianych jest skrupulatne rozliczenie się z urzędem skarbowym. Można tego dokonać na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Czym ona jest? Dowiedz się więcej o tej formie rozliczenia.

Czym jest Księga Przychodów i Rozchodów?

Księga Przychodów i Rozchodów to nie żadna magiczna książka, której otwarcie rozwiąże wszystkie podatkowe kłopoty. Pomimo tego, często jest ona niezbędnym, a zarazem jednym z prostszych sposób prawnej dokumentacji prowadzenia własnej działalności.

„Księga Przychodów i Rozchodów jest przeznaczona dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a także dla spółek jawnych, partnerskich i cywilnych. Umożliwia ona stosunkowo proste i komplementarne rozliczenie się w zakresie podatków. Może być ona prowadzona w formie klasycznej, jak i elektronicznej” – wyjaśnia znaczenie KPiR ekspert z firmy MBJ Biznes.

Warto pamiętać o tym, że Księga Przychodów i Rozchodów musi zostać założona wraz z rozpoczęciem działalności lub z dniem 1 stycznia roku, w którym działalność zostaje prawnie uregulowana.

Co zawiera Księga Przychodów i Rozchodów?

Księga Przychodów i Rozchodów to dokument, który z racji swoich zapisów pozwala na jasne i klarowne rozliczenie się w kwestiach podatkowych z Urzędem Skarbowym. Powinna ona zawierać:

  • wszystkie rodzaje przychodów – mowa tutaj nie tylko o zyskach ze sprzedaży, bądź świadczenia usług, ale też o innych wpływach do firmy,
  • dane odnośnie do zakupu towarów i usług, oraz wszelkie koszty, które firma musiała ponieść w związku z prowadzoną działalnością,
  • wydatki związane z prowadzeniem działalności – w tej kategorii znajduje się także wynagrodzenie prowadzącego działalność.

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów można powierzyć specjalistom z biur rachunkowych, lub robić to samemu. W sieci dostępnych jest wiele przykładowych arkuszy i tutoriali oraz dedykowanych programów, które znacząco ułatwiają tę sprawę.

Jeśli korzysta się z klasycznej wersji Księgi Przychodów i Rozchodów, należy szczególną wagę przykładać do jej przechowywania. Musi ona znajdować się w miejscu wykonywania działalności, a o wszystkich zmianach powinno się informować określone organy. Najważniejszą jednak rzeczą, która dotyczy prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, jest trzymanie się zasad rzetelności i prawidłowości rejestrowania danych. Dokument ten jest bowiem podstawą świadczącą o prosperowaniu działalności i wyznacznikiem należnego podatku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz