Materiał Partnera

Czym jest konto antypodatkowe?

Czym jest konto antypodatkowe?

Każdy, kto podejmuje decyzję o założeniu konta oszczędnościowego lub lokaty chciałby uzyskać optymalizację podatkową, która pozwoli uniknąć mu niepotrzebnych opłat. Banki oferują coraz większą liczbę ofert, które w sposób legalny pozwalają na “ominięcie” niektórych podatków. Często wybieranym rozwiązaniem jest możliwość założenia lokaty, która umożliwia uniknięcia opłat z tytułu 19% “podatku Belki”. Takie rozwiązanie są nazywane kontem antypodatkowym.

Procedura zaokrąglenia kwoty

Pominięcie podatku wynika przede wszystkim z procedury zaokrąglenia. Jeżeli dzienny zysk wynikający z posiadania konta oszczędnościowego lub lokaty nie przekracza 2,49 zł - można zaokrąglić, go do pełnych złotówek co daje 2 zł zysku. Od zmniejszonej w ten sposób kwoty oblicza się podatek w wysokości 0,39 zł, który również zaokrągla się w dół, do kwoty zero zł. Jest to rozwiązanie absolutnie legalne z prawnego punktu widzenia. Gdyby jednak kwota zysku wynosiła 2,50 zł lub więcej, wtedy musiała zostać zaokrąglona w górę do 3 zł, co powiększyłoby także kwotę podatku, który wynosiłby wówczas powyżej 0,50 zł i musiałby zostać wtedy odprowadzony, tłumaczy pośrednik ubezpieczeniowy Jerzy Olszewski.

Wysokość odsetek ma wpływ na kwotę podatku

W wypadku wyboru lokaty lub rachunku oszczędnościowego trzeba brać pod uwagę wysokość odsetek, które są naliczane oraz kwotę, którą należy tam wpłacić. Często okazuje się po pewnym czasie korzystania z konta antypodatkowego, że klienci generują dzienny zysk, który musi podlegać zaokrągleniu w górę i wiąże się wtedy z opłacaniem podatku. Przy kwotach w okolicach 15 tys. zł czas oszczędzania bez płacenia podatku wynosi zaledwie kilka pierwszych dni. Często rozwiązaniem tego problemu okazują się oferty banków, które uwzględniają możliwość założenia większej liczby lokat, co pozwala na lepsze rozłożenie oszczędności w formie mniejszych kwot i generowanie wyższego zysku przez dłuższy czas.

Lokata w formie ubezpieczenia

Alternatywą dla znanych od dawna kont antypodatkowych są dziś lokaty w formie ubezpieczenia, inaczej polisy lokacyjne, z których zyski w ogóle nie podlegają opodatkowaniu. Dzięki temu stawki oprocentowania są niejednokrotnie wyższe od tradycyjnych lokat. Warto jednak skonsultować ich założeniem z doradcą podatkowym lub pośrednikiem ubezpieczeniowym, ponieważ często okazuje się, że banki reklamują swoje produkty, podają kwotę oprocentowania brutto, a więc z podatkiem, który i tak nie jest odprowadzany.

Opracowanie:
Olsztyn, Bilitewskiego 9 lok. 9
tel. 502 874 058
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz