Artykuł sponsorowany

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jak należy go prowadzić? Barbara Furmaniak "Audit " Biuro Biegłego Rewidenta

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jak należy go prowadzić? Barbara Furmaniak

Nowoczesna księgowość prowadzona jest na komputerach, a nie na papierze. Dlatego tez opracowywane są formy kontroli uwzględniające elektroniczne nośniki informacji. Temu między innymi służyć ma Jednolity Plik Kontrolny, na który składają się księgi oraz dokumenty prowadzone w programie komputerowym i w odpowiednim formacie przekazywane do Urzędu Skarbowego na jego polecenie.

Kto musi sporządzić JPK?

Obowiązek generowania i przechowywania Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczy wszystkich podmiotów gospodarczych, które do prowadzenia księgowości wykorzystują programy komputerowe, przy czym do grupy takiej należeć będą zarówno podstawowe narzędzia w postaci arkuszy kalkulacyjnych, jak i specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do księgowania czy fakturowania. Zobowiązane  do prowadzenia JPK podmioty polskie praw dzieli na cztery grupy: mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy, średni przedsiębiorcy oraz duzi przedsiębiorcy.

Sporządzanie JPK ma na celu usprawnienie procesu przekazywania informacji finansowych organom podatkowym oraz umożliwienie tego w formie elektronicznej, co znacząco upraszcza całą procedurę. Wyeliminowana w ten sposób została konieczność sporządzania papierowych wydruków, a analiza udostępnionych danych przebiega szybko. Ułatwione zadanie mają również audytorzy. Należy pamiętać przy tym, że chociaż JPK należy przekazać jedynie na żądanie organu podatkowego, generować i przechowywać je przedsiębiorca musi przez cały czas.

Jak należy prowadzić JPK?

Jednolity Plik Kontrolny ma ustaloną strukturę, na którą składają się:

  • księgi rachunkowe;

  • wyciąg bankowy,

  • magazyn,

  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,

  • faktura VAT,

  • podatkowa księga przychodów i rozchodów,

  • ewidencja przychodów ryczałtowanych.

W każdej strukturze znajdują się trzy sekcje. W nagłówku  zawarte są informacje pozwalające zidentyfikować dany podmiot z JPK oraz podmiotem gospodarczym. Sekcja merytoryczna obejmuje dane dotyczące zdarzeń gospodarczych wpisanych do odpowiedniej struktury. W ostatniej sekcji, kontrolnej, powinny zostać umieszczone sumy kontrolne, dzięki którym można będzie stwierdzić, że dane zostały poprawnie odczytane.

Barbara Furmaniak "Audit " Biuro Biegłego Rewidenta - oferta

Ze względu na rozbudowaną strukturę JPK oraz rozmiar zasobów informacji, jakie muszą być w nim zawarte, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie prowadzenia zarówno księgowości, jak i JPK profesjonaliście. Barbara Furmaniak "Audit " Biuro Biegłego Rewidenta oferuje swoim klientom kompleksowy zakres usług, uwzględniając w to elektroniczne formy prowadzenia dokumentacji finansowej. Firma ta ma swoją siedzibę w Błaszkach, w województwie łódzkim. Znajomość przepisów oraz bogate doświadczenie to atuty, które pozwalają na skuteczne zarządzanie rachunkowością Twojego przedsiębiorstwa. Biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg podatkowych oraz handlowych, oferując swoim klientom nie tylko niezbędną dokumentację, ale również możliwość wglądu w analizę finansową. Dzięki temu klienci są w stanie podejmować bardziej trafne decyzje. W ramach oferty biuro specjalizuje się także w rozliczeniach z ZUS, podatku oraz opracowywaniu planów finansowych.

Opracowanie:
Błaszki, pl. Niepodległości 11 lok. 16
tel. 43 829 20 84
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz