Artykuł sponsorowany

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Działalność gospodarcza nierozerwalnie wiąże się z powadzeniem księgowości. Ta w zależności do rozmiaru firmy i jej profilu może przyjmować różne formy. Ogólną tendencją jest jednak przenoszenie wszelkiego rodzaju dokumentacji w przestrzeń programów komputerowych. Dotyczy to również metod weryfikacji na potrzeby rozliczeń podatkowych. Tu kluczową rolę odgrywa Jednolity Plik Kontrolny.

Struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego

Coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie księgowości przy użyciu programów komputerowych. Do tego celu wykorzystuje się zarówno specjalistyczne oprogramowanie stworzone właśnie na potrzeby działalności gospodarczej, jak i proste arkusze kalkulacyjne. W przypadku takich podmiotów ordynacja podatkowa nakłada obowiązek przygotowania ksiąg oraz dowodów księgowych w formie JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zapisany w odpowiednim formacie przekazywany jest organom podatkowym. Związane z tym kwestie warto powierzyć specjalistom na przykład z biura rachunkowego VEGA.

Wyróżnić możemy przy tym dwa rodzaje struktur JPK: wysyłaną obowiązkowo co miesiąc ewidencję zakupów i sprzedaży VAT oraz pliki składane na żądanie. Do tej drugiej kategorii zaliczamy:

  • księgi rachunkowe (JPK_KR),
  • wyciągi bankowe (JPK_WB),
  • magazyn (JPK_MAG),
  • faktury VAT (JPK_FA),
  • faktury VAT RR (JPK_FA_RR),
  • podatkową księgę przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
  • ewidencję przychodów ryczałtowanych (JPK_EWP).

Każdą w wyżej wymienionych struktur podzielić możemy na sekcję nagłówkową, merytoryczną, a także kontrolną. Pierwsza zawiera dane identyfikujące firmę, druga właściwe informacje dotyczące danego aspektu działalności, a trzecia – sumy kontrolne, które pozwalają zweryfikować, czy dane zostały prawidłowo odczytane.

Jednolity Plik Kontrolny z deklaracją

Obowiązek generowania i przekazywania JPK trwa już od kilku lat. Początkowo obejmował wyłącznie duże firmy, ale od 2018 został rozszerzony również na te średnie i małe, a także mikroprzedsiębiorstwa. Sukcesywnie wprowadzane są też nowe rozwiązania, takie jak działająca od lipca 2020 roku struktura JPK_VAT z deklaracją. Każdego miesiąca składać ją muszą wszyscy czynni podatnicy VAT. Należy jednak pamiętać, że nowy plik nie obejmuje deklaracji: VAT-UE, VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10 oraz VAT-14. W tej formie natomiast składa się z dwóch części: ewidencyjnej oraz deklaracyjnej, zastępując tym samym odrębne dokumenty dotyczące tych kwestii. Ponadto struktura ta wprowadza konieczność stosowania kodów: GTU sprzedawanych towarów i usług, procedur transakcji, a także typów dokumentów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz