Artykuł sponsorowany

Czym jest intercyza i w jakich sytuacjach warto się zdecydować na jej sporządzenie?

Czym jest intercyza i w jakich sytuacjach warto się zdecydować na jej sporządzenie?

W chwili, gdy dwoje ludzi zdecydowało się na zawarcie związku małżeńskiego, rozpoczął się nowy okres w ich życiu. To dotyczy także zniknięcia podziału majątku, który dotychczas obowiązywał. To oznacza, że po ślubie wszystko staje się wspólne. Chcąc przywrócić sytuację sprzed ślubu, konieczne jest sporządzenie i podpisanie intercyzy. Dokument ten stereotypowo uznawany jest za nieetyczny i kojarzy się negatywnie, ponieważ świadczy o braku zaufania. W rzeczywistości tak nie jest, a intercyza może być bardzo dobrym rozwiązaniem w niektórych sytuacjach.

Czym właściwie jest intercyza?

Przez wielu ludzi intercyza to dokument notarialny, który świadczy o rozdzielności majątkowej małżonków. I tak rzeczywiście jest, ponieważ to małżeńska umowa majątkowa umożliwiająca zachowanie wyłączności wszystkich dóbr własnych, w jakich posiadanie wejdziemy w czasie trwania małżeństwa. Gdy zdecydujemy się na podpisanie intercyzy, wówczas wszystko, co zarobimy od tego czasu, nie będzie traktowane jako własność wspólna. Jednak intercyza to znacznie więcej niż tylko to. Akt ten spisywany jest w celu uregulowania majątkowych stosunków między współmałżonkami. Zgodnie z prawem, które obowiązuje w naszym kraju, możemy wyróżnić cztery typy umów małżeńskich. Jak informują notariusze z Kancelarii Notarialnej s.c Wanda Wajs - Notariusz, Krzysztof Grabowski - Notariusz z Radomia w województwie mazowieckim, do nich zaliczają się:

  • wspólność majątkowa ograniczona – polega na wyłączeniu poszczególnych elementów ze wspólnego majątku,
  • wspólność majątkowa rozszerzona – to odwrotność wcześniej opisanej umowy małżeńskiej,
  • całkowita rozdzielność majątku,
  • rozdzielność majątku z wyrównaniem dorobków.

Niezależnie od tego, jaką umowę zamierzamy sporządzić, intercyza zawsze musi być tworzona oraz podpisywana u notariusza. W innym wypadku dokument ten nie będzie ważny pod względem prawnym.

Sporządzenie intercyzy – kiedy się na to zdecydować i jakie są koszty?

Intercyzę można zawrzeć zarówno po ślubie, jak i przed ślubem. Gdy zdecydujemy się na podpisanie tego dokumentu przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak”, wówczas od samego początku małżeństwa nie będziemy mieli do czynienia ze wspólnotą majątkową. Intercyzę przed ślubem warto podpisać, jeżeli wiemy, że jedna ze stron prowadzi własną działalność gospodarczą, która jest niestabilna finansowo. Poza tym na takie rozwiązanie warto zdecydować się wtedy, gdy jedna osoba ma tendencje do zadłużania się. W takich sytuacjach intercyza sprawia, że druga strona po ślubie nie musi odpowiadać za długi współmałżonka. Umowa o rozdzielności majątkowej to także idealne wyjście dla osób, które cenią sobie niezależność finansową. Z kolei sporządzenie tego aktu notarialnego po ślubie sprawia, że wspólność majątkowa zanika od dnia podpisania intercyzy. Opłata za sporządzenie tego aktu notarialnego dla osób, które nie zawarły związku małżeńskiego, wynosi 400 zł plus podatek od cywilno-prawnych czynności. Łącznie będzie to około 550 zł. Natomiast podpisanie intercyzy po ślubie może być nieco droższe, ponieważ koszty zależą od wartości majątku wspólnego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz