Materiał Partnera

Czym jest i do czego służy minikoparka?

Czym jest i do czego służy minikoparka?

Powszechnie wiadomo, że do realizacji jakiejkolwiek inwestycji budowlanej konieczny jest szereg specjalistycznych sprzętów. Fachowe maszyny odgrywają ważną rolę między innymi podczas prac ziemnych. Warto jednak wiedzieć, że na tym etapie budowy często znacznie praktyczniejsza od standardowej koparki okazuje się tzw. minikoparka. Dlaczego? O tym w artykule. 

Czym jest minikoparka?

Nazwa wskazywałaby, iż mówimy tu o mniejszej wersji standardowej koparki. Jest w tym sporo prawdy, choć obie maszyny wykorzystuje się do nieco innych prac. Przede wszystkim minikoparki są w stanie pracować w trudno dostępnych miejscach, do których duże koparki nie mogłyby dotrzeć. Możliwości minikoparek wynikają jednak nie tylko z gabarytów, ale również z konstrukcji. Maszyny te posiadają podwozie gąsienicowe, niewielki lemiesz z przodu, a także mechanizm kolumny obrotu wysięgnika określany jako ,,boom swing’’. Co więcej, są one wyposażone w wymienny osprzęt roboczy – to pozwala dopasować urządzenie do specyfiki prac. 

Kiedy przyda nam się minikoparka?

Jak zostało wspomniane, ten sprzęt poradzi sobie w wielu problematycznych miejscach. Nie wymaga tak dużej przestrzeni, jak koparka o typowych gabarytach. Przede wszystkim znajduje on zastosowanie na placu budowy. Minikoparkę wykorzystuje się przy montażu instalacji i przy wykopach fundamentowych. Sprawdzi się ona jednak nie tylko podczas tworzenia domów jednorodzinnych czy budynków użyteczności publicznej, ale także w trakcie działań budowlanych wzdłuż ulic miast. To urządzenie nada się również do drobnych prac ziemnych, na przykład do wykopania oczka wodnego w ogrodzie. Minikoparka może bowiem wykonać wykopy o głębokości wynoszącej nawet ponad 2 metry. 

Minikoparka – zakup czy wynajem?

Choć minikoparki są urządzeniami bardzo przydatnymi i uniwersalnymi, to ich zakup w wielu przypadkach okazuje się nieopłacalny. Taki sprzęt nie należy do najtańszych, zatem jeżeli potrzebny jest nam do jednorazowej realizacji prac ziemnych, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie urządzenia – na przykład od firmy budowlanej Gre Kop. Tym bardziej że w takiej sytuacji możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego operatora, a więc nie musimy obawiać się o poprawną obsługę minikoparki. Natomiast zakup wydaje się być opłacalny jedynie wtedy, gdy regularnie lub przez długi czas musimy korzystać z opisywanej maszyny. 
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz